Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kolory - Colours

Autorzy: , dodano Piątek, 7 grudnia 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat)

"Kolory - Colours" - werska polsko-angielska
Andrzej Owsiński
Wydawnictwo Muchomor, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Znaczek wydawnictwa Muchomor – dorodny grzybek – jest dla mnie gwarantem jakości. Tak też się składa, że kolejne kartonowe propozycje Muchomora spotykają się z wielką akceptacją najmłodszych czytelników.

Do tej pory jeśli chodzi o bohaterów mieliśmy do czynienia ze sporym bestiarium: był między innymi czarny baran z tradycyjnej ludowej piosenki, były roześmiane i łakome misie, kogut – własność baby, oczarował nas ptaszek z Łobzowa, sympatyczne zwierzęta jechały także pociągiem, który spieszył do Warszawy ("Jedzie pociąg z daleka"). Mocną stroną tych książeczek jest zarówno tekst (łatwo się rozśpiewać nawet tym, którym słoń na ucho nadepnął – stwierdzam to na podstawie własnych doświadczeń:), jak i ilustracje. Trzy panie, które je stworzyły, to Agnieszka Żelewska, Jona Jung oraz Ewa Kozyra-Pawlak.

Można by powiedzieć, że wydane w tym roku książki dla najmłodszych - "Kolory" i "Zwierzęta" autorstwa Andrzeja Owsińskiego kontynuują tradycję świetnych kartonowych tytułów, choć ich zawartość nieco odbiega od wcześniejszych, rozśpiewanych publikacji. Znajomy format kryje w sobie popularną formę słowniczka polsko-angielskiego dla małych czytelników-oglądaczy. Tytuły mówią same za siebie: jedna książka zapoznaje malucha z nazwami kolorów, druga to wizerunki zwierząt. Myliłby się jednak ten, kto uznałby je za kolejne propozycje, jakich pełno na półkach księgarni w dziale dla najmłodszych. Cóż można w tej kwestii odkrywczego wymyślić? – zastanowiłby się może ten i ów. A można, owszem, można!

Atutem obu tytułów jest materiał ilustracyjny. Stanowią go wycinanki stylizowane na ludowe, nawiązujące do motywów m.in. z tradycji kurpiowskiej i łowickiej. Ich oglądanie jest niezwykle miłą odmianą, a poza tym okazją – tu już może dla nieco starszych dzieci – do opowiedzenia o ludowych zwyczajach. W książce o zwierzętach zobaczymy rodzime gatunki, choć pewnie niektóre (choćby cietrzew) mogą się wydać zgoła egzotyczne.

Warto sięgnąć po propozycje wydawnictwa Muchomor. Często edukacyjne z założenia książki dla maluchów są pstrokate, po prostu brzydkie. Te zaś cechuje wysoka jakość, piękna forma – najmłodszy czytelnik również na to zasługuje.

Daniela Czarniecka, laureatka listopadowej (2012) edycji konkursu na recenzję książki dla dzieci

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy