Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gelsomino w Kraju Kłamczuchów

Autorzy: , dodano Środa, 4 lipca 2012 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Gelsomino w Kraju Kłamczuchów"
Gianni Rodari
przeł. Hanna Ożogowska
ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo Bona, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Z książki na książkę coraz bardziej rozsmakowuję się w twórczości Gianniego Rodariego. Kolejne tytuły tego świetnego włoskiego klasyka przypomina nam wydawnictwo Bona. Ukazały się "Niewidzialny Tonino", "Bajki przez telefon" i całkiem niedawno "Gelsomino w Kraju Kłamczuchów" w doskonałym tłumaczeniu Hanny Ożogowskiej, w nowej szacie graficznej, z ciekawymi ilustracjami Doroty Łoskot-Cichockiej.

Obdarzony głosem jak dzwon Gelsomino przywołał luźne skojarzenie z Oskarem, bohaterem "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa. Oskar miał bębenek, miał też mocny głos, od którego tłukło się szkło. Obaj są inni od swoich rówieśników, mają niespotykane zdolności, otacza ich pewien rodzaj magii. Gelsomino tak jak Oskar wyrusza w świat. Trafia do Kraju Kłamczuchów rządzonego przez byłego pirata, króla Giacomone - typa zadufanego w sobie, tyrana, człowieka o wąskich horyzontach, ale zdolnego do tego, by narzucić mieszkańcom ideologię życia w kłamstwie. W Krainie Kłamczuchów koty muszą szczekać, uśmiech oznacza smutek, a pieczywo kupuje się w sklepie z materiałami piśmiennymi. Wszystko na opak! Jak tu się odnaleźć i nie zwariować?

Na szczęście Gelsomino poznaje przyjaciół: kredowego kota Zoppino, którego "budzi" do życia głos Gelsomina, niedocenionego i sfrustrowanego, choć utalentowanego malarza Bananito, staruszka Benvenuto, nazywanego też "Nieusiądźaninachwilę" ze względu na to, że momenty odpoczynku i brak ruchu powodują błyskawiczne starzenie się... Z każdą postacią bajki Rodariego wiąże się jakaś ciekawa historia - najbardziej urzekła, a nawet wzruszyła mnie opowieść o staruszku Benvenuto, który poświęcił swoje życie dla uratowania przyjacioł. 

Niezwykły głos Gelsomino wykorzysta w wielkim celu - wraz z przyjaciółmi uratują kraj przed zalewem kłamstwa i tym samym zdetronizują egoistę i tyrana Giacomone. Szczęśliwe zakończenie zatem, a cała historia jest opowieścią nie tylko o talentach, z których powinno się korzystać w szczytych celach (jak czynili to Gelsomino, Bananito, Benvenuto), ale także o ciemnej stronie władzy - jej pokusach, kłamstwach i egoizmie.

Piękny język, świetne tłumaczenie, do tego ciepłe, kolażowe ilustracje - klasyka w dobrym wydaniu:) 

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


książka Gelsomino w Kraju Kłamczuchów to opowiadanie pełne niesamowitych wydarzeń i niewiarygodnych sytuacji. Sama postać głównego bohatera sprawia, że buzia sama nam się uśmiecha podczas czytania :) Ta książka jest pełna fantazji. Niesamowite przygody Gelsomino zaskakują, śmieszą i sprawiają, że ciekawość co będzie dalej zwycięża. Choć to dość długa lektura, czyta się ją szybko. My nawet nie zauważyłyśmy kiedy książka się skończyła. Nie ulega jednak wątpliwości, że to pozycja dla dzieciaczków, które uwielbiają fantazjować. Dla których nierealne wręcz sytuacje opisane w opowiadaniu będą fascynujące a nie dziwne. Książka pobudza naszą wyobraźnię i sprawia, że choć na chwilkę możemy przenieść się do tego nierealnego światka, w którym wszystko może się zdarzyć...

dodał: Marta i Ania, Wtorek, 29 maja 2012 12:57

świetna książka, czytałam ją po kilka razy jako nastolatka a było to już 20 lat temu. Naprawdę fantastyczne i porywające przygody bohaterów i choć nie dzieje się to w poszukiwaniu skarbów po świecie, to mają za to cudowny baśniowy na poły klimat i dużo humoru + każda strona posiada na wstępie swój mini-wierszyk jako preludium do zdarzeń w niej opisanych. No i odwieczna walka dobra ze złem.Polecam.

dodał: KAMILA, Piątek, 14 lutego 2014 15:52

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple