Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Prawidła życia

Autorzy: , dodano Piątek, 11 maja 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży, Książki dla rodziców

"Prawidła życia"
Janusz Korczak
ilustr. Agnieszka Cieślikowska
Wydawnictwo Ezop i Stowarzyszenie Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Refleksje Janusza Korczaka na temat dzieci, funkcjonowania w społeczeństwie, rozumienia życiowych zasad.

Informacja wydawcy:

„Prawidła życia” ukazały się drukiem po raz pierwszy w 1929 roku w wydawnictwie Jakuba Mortkowicza. Książka przeznaczona była dla młodych odbiorców, jednak jej problematyka – tak zresztą jak cała twórczość Janusza Korczaka, znacznie wyprzedzała swoją epokę. Poruszała ona szereg spraw uważanych przez szerokie kręgi publiczności czytającej za „nieodpowiednie dla dzieci”, dlatego też funkcjonowała głównie w kręgu odbiorców dorosłych, przede wszystkim pedagogów.

Książka ta oczywiście trochę się zestarzała w detalach, bo nie ma w niej laptopów i komórkowych telefonów, ale w zasadniczych sprawach dziecka jest wciąż aktualna i śmiało porusza wiele ważnych problemów jak życie dziecka w domu, szkole, grupie rówieśniczej, refleksja nad różnicami społecznymi i materialnymi, refleksja dziecka nad samym sobą, jego plany życiowe itd. Wydaje mi się nawet, że zmiany ustrojowe do pewnego stopnia przywróciły jej aktualność, w każdym razie na tyle, by czytelnik mógł zastanawiać się, co przez blisko sto lat zmieniło się w sytuacji dzieci, a co pozostało po dawnemu. (...)

prof. Joanna Papuzińska

(...) Ten szkicowy, dziś powiedzielibyśmy może: „eseistyczny” wywód, oparty o wieloletnią praktykę pedagogiczną, iskrzący się dziesiątkami, często żartobliwych, czasem też dowcipnych przykładów z życia podopiecznych Janusza Korczaka i samego Autora (który pisze: „od wielu lat jestem z młodymi, widzę, co robią, rozmawiam, słyszę ich pytania i skargi, wiem, co im dokucza i przeszkadza [...]”), prowadzi do głębokich, chwilami gorzkich refleksji o społeczeństwie, zawartych w ostatnim rozdziale „Przeszłość – przyszłość”. „Po co pisać: może już tak być musi, że młodzi osobno i osobno starzy? [...] Ten wie swoje i tamten swoje?” – pyta doktor Korczak, który tom po tomie, audycja po audycji (mówię o cyklu audycji pedagogicznych nadawanych w Polskim Radiu), artykuł po artykule całym swoim życiem udowadniał, że warto objaśniać świat: świat małych – dorosłym, dorosłych – małym; że warto pokazywać, jakie zasady nim rządzą, i – przede wszystkim – według jakich zasad (prawideł) żyć.(...)

Dorota Koman

Pełne teksty rekomendacji książki Korczaka znajdziecie na stronie wydawnictwa - tutaj.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Arctic