Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dobry potwór nie jest zły

Autorzy: , dodano Środa, 1 sierpnia 2012 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Dobry potwór nie jest zły"
Anna Onichimowska
ilustr. Maria Ekier
Wydawnictwo Ezop, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Odwiedził Was kiedyś krasnoludek? Albo może hipopotam wpadł z wizytą na kilka dni? Pewnie tak było nie raz, tylko nie chcecie się przyznać. Albo może jesteście bardzo dorośli i już zapomnieliście, jak to jest być dzieckiem. Czas najwyższy, by sobie przypomnieć, "a może jutro zdarzy się coś nowego. Na pewno. Właśnie o to chodzi (…)". I nikt nie powinien być zdziwiony, kiedy zwierzęta przemówią ludzkim głosem, wielbłądowi wyrosną różowe skrzydła, dobre potwory odwiedzą dzieci w snach, a hipopotam zapuka do drzwi mieszkania w poszukiwaniu pokoju do wynajęcia.

Anna Onichimowska uprzedza czytelnika, że historie zebrane w książce wcale nie są niezwykłe. Mogą przydarzyć się każdemu i to niekoniecznie we śnie. Wystarczy przymknąć oczy, by zatarły się granice między rzeczywistością a tym, co wymyślone. I już można rozmawiać z drzewami i zwierzętami, łapać spadające z nocnego nieba gwiazdy. A szczęśliwcy znajdą w trawie rosnącej w ogrodzie zgubiony klucz, należący do dobrego potwora. Najczęściej takim darem są obdarzone dzieci i tylko niektórzy dorośli, na przykład radosne staruszki. Pozostałym na przeszkodzie staje "mędrca szkiełko i oko", racjonalizm z hukiem zatrzaskujący drzwi do świata fantazji.

Autorka znakomicie pokazała świat wyobrażony widziany oczami dziecka, które nie poddaje pod wątpliwość tego, co zmyślone. Dzieci a priori wierzą w świat swoich fantazji uznając go za całkowicie realny. Obdarzone cudowną wyobraźnią są jak mali demiurgowie, potrafiący ożywić wymyśloną postać albo zwierzątko narysowane kredkami na kartce. Nigdzie nie jest daleko, wszędzie jest blisko. Gorąca Afryka znajduje się niemal tuż za rogiem, wystarczy wsiąść do kraciastego autobusu.

W opowieściach Onichimowskiej spotkamy zwierzęta, rośliny, krasnale, smoki i potwory, które są obdarzone ludzkimi cechami, nie są wolne od słabości i różnych wstydliwych dziwactw. Opisane z przymrużeniem oka są całkiem nowoczesne, korzystają nawet ze zdobyczy współczesnej techniki. Dzięki temu stają się przyjazne i bliskie oraz sympatyczne. I tak krasnoludek może chorować na grypę, a smok jest zachłanny, marudny i kolekcjonuje nikomu niepotrzebne graty. Wcale nie trzeba się ich bać, można się z nimi zaprzyjaźnić. Mieszkają przecież tuż-tuż, gdzieś obok nas (może to być np.: dziesiąte piętro wieżowca), ale trzeba się uważnie rozejrzeć, by je dostrzec.

Urok tej książki tkwi również w ilustracjach Marii Ekier. Delikatna kreska, rozmyte kolory, jednocześnie realne i nierzeczywiste. Rysunki zaczerpnięte z poetyki snów, w których kontury tracą na ostrości, proporcje ulegają zachwianiu, a czas rozciąga się jak guma. Nie ma tam miejsca na dziwienie się absurdom, bo logika snu rządzi się zupełnie innymi prawami. I takie właśnie niezwykłe chwile udaje się Marii Ekier uchwycić i utrwalić na kartce papieru.

Z opowiadań płynie bardzo proste, ale mądre zarazem przesłanie: uwierz w siłę wyobraźni, daj się jej ponieść, a przeżyjesz niezwykłe przygody. Spróbuj dostrzec coś poza czubkiem własnego nosa, odkryj w sobie dziecko. Przypomnij sobie, jak to było, kiedy "w dzieciństwie niektóre drzewa szumiały nawet w bezwietrzne dni".

*Na koniec jeszcze jedna, mała uwaga. Instrument muzyczny w postaci miecha połączonego z rurami zwie się DUDY a nie KOBZA – nawet w bajce;)

Magda Świtała

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli