Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Moje szczęśliwe życie

Autorzy: , dodano Wtorek, 3 lipca 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Moje szczęśliwe życie"
Rose Lagercrantz
ilustr. Eva Eriksson
przeł. Marta Dybula
Wydawnictwo Zakamarki, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czasami Dunia nie może zasnąć, zwłaszcza kiedy coś przeżywa. Tata zachęca ją wtedy do liczenia owiec. Ale dziewczynka ma trochę inny sposób: zamiast zwierząt woli liczyć szczęśliwe chwile. To najlepsza metoda przywołania snu, kiedy ten nie nadchodzi.

Niekiedy do tego magiczno-matematycznego działania wkrada się błąd w postaci przykrego wydarzenia. Dusia i z tym sobie poradzi, a potem liczenie zaczyna się od nowa. Dziewczynka ma nawet specjalny zeszyt, w którym zapisuje radosne momenty w życiu.

Życie nie może się jednak składać z samych tylko przyjemnych historii. Dziewczynka co nieco o tym wie, bowiem dawno temu straciła mamę. Teraz jej rodzina składa się z taty, Duni-Danieli i… kota o imieniu Kot. A już niedługo siedmiolatka rozpocznie naukę w szkole. Pełna obaw rusza do pierwszej klasy. Będzie to dla niej czas małych i dużych radości i smutków, przygód, przyjaźni, dziewczyńskich tajemnic i kłótni. Pojawi się też pierwszy poważny kryzys w życiu małej Duni, obdarzonej dużą wrażliwością. Skutki takich przeżyć bywają różne, a dorośli często mają problem ze zrozumieniem zachowania dziecka. Dlaczego zazwyczaj spokojny maluch staje się agresywny albo wręcz przeciwnie, wycofany? Dlaczego nie chce się bawić z innymi dziećmi, grymasi? Czym dziecko może się zadręczać, skąd się biorą problemy?

Rose Lagercrantz w opowieści o małej Danieli pomaga zrozumieć emocje targające kilkulatkiem. Choć dziewczynka nie potrafi jeszcze nazwać emocji, instynktownie je wyczuwa. Ale jest też dobrym przykładem na to, że nie zawsze warto narzekać, lepiej po prostu cieszyć się życiem i drobiazgami, bo to one właśnie składają się na piękne, szczęśliwe życie. Wystarczy zmienić podejście, bo przecież smutne przeżycia są nieodłączną składową nawet tak pogodnego życia, jakie wiedzie Dunia.

"Moje szczęśliwe życie" to ciepła, ale i zabawna historia o sprawach istotnych, znakomicie zilustrowana przez Evę Eriksson. Są to takie klasyczne, czarno-białe rysunki w starym stylu, które aż chciałoby się pokolorować. Autorka ilustracji posiada niezwykłą zdolność do wychwytywania charakterystycznych zachowań i przedstawiania ich w życzliwy sposób. Poczucie humoru obu pań jest widoczne zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej. Do moich ulubionych ilustracji należy m.in. ta z obładowanym zakupami tatą Duni, któremu najwyraźniej zrzedła mina. Nieskomplikowany, przejrzysty tekst oraz duża czcionka są sporym ułatwianiem dla poczatkujących czytelników, stawiających pierwsze kroki na polu samodzielnego czytania. Odnoszę też wrażenie, że wielu z nich zaprzyjaźni się Dunią na dłużej.

O autorkach:

Rose Lagercrantz (ur. 1947 r.) – szwedzka pisarka, zajmuje się nie tylko pisaniem dla dzieci, ale również dla dorosłych czytelników. Wydała książkę o żydowskich tradycjach, oraz biograficzną powieść o losach swoich rodziców w czasie II wojny światowej. Jest m.in. laureatką nagrody The August Prize w dziedzinie literatury dla dzieci i nagrody im. Astrid Lindgren. Jej książki tłumaczono na wiele języków: polski, niemiecki, koreański, japoński, włoski i rosyjski. Strona autorki w języku szwedzkim: http://www.roselagercrantz.se.

Eva Eriksson (ur. 1949 r.) – jedna z najbardziej znanych szwedzkich ilustratorek. W pracy kieruje się dewizą: jeśli umiesz narysować ludzkie ciało, to właściwie umiesz narysować wszystko. Ilustracje wykonuje najczęściej ołówkiem, piórkiem lub akwarelami, choć zdarza jej się używać kolorowych kredek (np. do książki duńskiego pisarza K.F. Aakesona "Esben i duch dziadka"). Uhonorowana prestiżową nagrodą Astrid Lindgren oraz The August Prize (Augustprise). Ta ostatnia nagroda jest w Szwecji najważniejszym wyróżnieniem literackim. Została tak nazwana na cześć jednego z najbardziej znanych pisarzy szwedzkich - Augusta Strindberga; przyznawana jest najlepszej książce roku w trzech kategoriach: fikcja, non-fiction i literatura dziecięca.

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Muszę przyznać, że to opowiadanie pokochałam od pierwszej chwili. Sama nie wiem dlaczego, ale gdy tylko zaczęłam je czytać momentalnie zrobiło mi się ciepło w serduszku...To niezwykle ciepłe opowiadanie sprawia, że życie nagle nabiera barw, mimo, że za oknem straszna plucha. Książeczka nastraja bardzo pozytywnie, a po jej przeczytaniu samemu czujemy się szczęśliwi.Tekst jest bardzo prosty i krótki. A treść z pewnością zainteresuje nie jednego kilkulatka.Jest to bowiem idealna lektura dla początkujących czytelników. Duża wyraźna czcionka z pewnością zachęci dziecko do lektury, a wspomniany wcześniej prosty tekst nie sprawi im trudności.Jak już wspomniałam, książeczka jest naprawdę rewelacyjna. Nawet czaro białe ilustracje dodają tej lekturze uroku i wyjątkowego klimatu. Sama nie wiem, ale jak dla mnie jest to wspaniała książeczka, która zachwyciła moją córeczkę, a ja po prostu się w niej zakochałam! Już nie mogę doczekać się kolejnej pozycji tejże autorki. Jestem pewna, że będzie równie ciekawa. Polecam!

dodał: Ania mama Alicji, Czwartek, 31 stycznia 2013 20:38

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli