Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy

Autorzy: , dodano Środa, 18 września 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy"
Anna Janko
ilustr. Artur Gulewicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka Anny Janko, poetki i krytyka literackiego, napisana została po to, jak twierdzi autorka, "żeby wszystkie dzieci mogły sobie przypomnieć ten niezwykły czas, gdy jesteśmy na świecie, ale jeszcze przed światem ukryci, zapakowani jak prezent…". W mojej opinii jest to również pozycja dla tych czytelników w krótkich spodenkach, którzy oczekują rodzeństwa i zastanawiają się, co w rosnącym brzuchu mamy się dzieje.

Akcja toczy się w zaciemnionym, ciepłym gniazdku w Środku Mamy. Maciupka i Maleńtasa, nienarodzonych bliźniaków, głównych bohaterów tej historii, poznajemy w momencie zapłodnienia, a jakże. Dowiadujemy się, że ten kluczowy moment nastąpił w nocy, ale nie wiadomo dokładnie jak to się stało, bo wszyscy wtedy spali. Ustalono jedynie, że kiedy Tata spał z Mamą, tak się do niej mocno przytulił, że powiedziała "Ach!". Najprawdopodobniej w tym właśnie momencie Maciupek i Maleńtas wylądowali w Brzuchu Mamy.

W dalszych rozdziałach czytamy, jak bliźniaki poznają swoje ciało, że uczą się bawić pępowiną, połykać wody płodowe, słuchają odgłosów dochodzących z zewnątrz, śnią, ale także fantazjują o życiu poza łonem matki. Szybko orientujemy się, że każdy z braci ma odmienny temperament oraz nastawienie do świata. Jeden to urodzony optymista, drugi z lękiem patrzy w przyszłość. Przysłuchujemy się rozmowom, dość zawiłym czasami, jakie prowadzą ze sobą. Pojawiają się pytania o to, czy życie Tam może być szczęśliwsze od tego Tutaj. Czy w ogóle istnieje Mama? A jeśli tak, to po czym ją można poznać? Niektóre kwestie pozostają bez odpowiedzi. Mimo to, fabuła kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Maciupek i Maleńtas po krótkim, intensywnym wysiłku, przychodzą na świat i lądując na brzuchu Mamy, podziwiają jej piękny uśmiech.

Propozycja Anny Janko jest unikatowa na rynku książek dla dzieci. Owszem znajdziemy tam tytuły oswajające dziecko z faktem rychłych narodzin siostrzyczki czy brata. Wśród nich na uwagę zasługuje "Basia i nowy braciszek" autorstwa Zofii Staneckiej, ale Janko jako jedyna, lub jedna z nielicznych, opowiada najmłodszym o tym, co dzieje się w łonie matki. Daje niedorosłym czytelnikom możliwość podejrzenia świata nienarodzonego rodzeństwa oraz zrozumienia go, chociażby w małym stopniu. Z kolei rodzicom stwarza sposobność do rozmowy z dzieckiem na temat jego lęków i nadziei, związanych najpierw z tajemniczym brzuchem, a potem z rosnącą w nim istotą.

Łucja Abalar

link

Perspektywa, z jakiej Anna Janko przedstawia dziecięce wyobrazenie jest po prostu urocza. Polecam tę książkę 3-5 latkom, a zwłaszcza tym, którzy oczekują rodzeństwa. To bardzo pouczająca i wiele wyjaśniająca lektura. Jeśli malec ma trudności z przyswajaniem treści, polecam ilustracje wprawnej ręki Artura Gulewicza.

dodał: tyburo, Środa, 23 maja 2012 13:57

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach