Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kiedy byłem mały/Kiedy byłam mała

Autorzy: , dodano Wtorek, 29 grudnia 2009 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla każdego

"Kiedy byłem mały" Grzegorz Kasdepke
"Kiedy byłam mała" Anna Onichimowska
ilustr. Joanna Olech
Wydawnictwo Literatura, 2009


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

My, dorośli lubimy czytać biografie. Dlaczego nie zachęcać do takich lektur dzieci? Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z tak niebanalną, dwustronną książką! Wspomnienia z dzieciństwa "odgrzebała" dwójka pisarzy: Anna Onichimowska i Grzegorz Kasdepke. Czyta się je z wybuchami śmiechu i nostalgią: za własnym dzieciństwem i może nie tyle za dawnymi, niełatwymi czasami, ale za barwnymi chwilami, gdy samemu zdobywało się świat.

Anna Onichmowska nie kryje, że w przedszkolu była trochę niesforna: czasem uciekała do pobliskiego parku, zdarzyło się, że niesmaczne obiady (w tym zupę:) wyrzucała do szuflady stolika, przy którym jadła. Trudno się dziwić, że zapamiętała takie kolorowe scenki, jak ta z szablą w roli głównej - tą dziecięcą szabelką młodszy brat wyrąbał kiedyś dziurę w szklanych drzwiach, żeby dostać się do pokoju, w którym zabarykadowała się mała Ania:)

Także wspomnienia Grzegorza Kasdepki są pełne nie do końca "wzorcowych" zachowań. Bitwy na kamienie, zjeżdżanie na sankach albo na rowerze " na złamanie karku" ze stromej górki Magdalenki, nietypowy sposób okazywania uczuć, jakim było pokazanie dziewczynce siusiaka - cóż, dziecięce pomysły granic nie znają:) Ciekawe są relacje dotyczące rodziny, a także realiów PRL-owskich, naszym dzieciom już obcych. A wszystko to napisane dowcipnie, trochę z przymrużeniem oka. 

"Kiedy byłem mały, wszystko wokół było duże" - to odkrycie, o którym przypomina na początku wspomnień Grzegorz Kasdepke, ma na swoim koncie każdy z dorosłych. Czasem chciałoby się zachować taką dziecięcą perspektywę widzenia świata. Ale od czego są wspomnienia...:)

Walorem książki są fotografie z rodzinnych archiwów obojga pisarzy. Na zdjęciach, czarno-białych, z podkolorowanym w Photoshopie tłem, oglądamy małe brzdące, w domowych sytuacjach, na wakacjach, z rodzicami. Fotografie przeplatają się z rysunkami autorstwa Joanny Olech, która prostą, czarną kreską szkicuje postacie dziewczynki i chłopca w rozmaitych konfiguracjach.

No i trudno nie pochwalić udanego pomysłu z dwustronną książką. Dwie okładki, dwa barwne wspomnienia - po prostu dwie fajne książki w jednym wydaniu. 

(E.S.)

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli