Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Księga Życzeń. Tajemnice Avagoh

Autorzy: , dodano Niedziela, 8 lipca 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Księga Życzeń. Tajemnice Avagoh"
Joanna Buczkowska
ilustr. Bartek Drejewicz
Wydawnictwo W.A.B., 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W magicznej krainie Avagoh źle się dzieje. Największy skarb - Księga Życzeń straciła moc i przepadła bez wieści. Główną podejrzaną jest niejaka Eteria, która również utraciła niezwykłe właściwości. Pod znakiem zapytania staje dalsza egzystencja Avagoh i jej fantastycznych mieszkańców: elfów, jednorożców, zwierząt mówiących ludzkim głosem i Kolorowych Ludzi. Ci ostatni posiadają umiejętność wyrażania emocji za pomocą zmiany barwy twarzy i włosów. Jedyne wyjście to pomoc kogoś z dalekiej przyszłości. Wybór pada na dziesięcioletnią Kasię. Rezolutna dziewczynka będzie musiała zrobić wszystko, by uratować krainę. Przed Kasią trudne zadanie - czy ludzkie dziecko mu podoła? Być może pomogą jej nowi przyjaciele: zrzędliwy (acz zabawny) gepard, małomówny jednorożec i gronostaj brany za fretkę. Niejednokrotnie Kasia będzie musiała stawić czoła niebezpieczeństwom, walczyć z przykrymi uprzedzeniami i dowieść, że można jej ufać. A niegodziwa Eteria wciąż knuje…

"Księga Życzeń" jest debiutem Joanny Buczkowskiej (psychologa i mamy jedenastolatki) i pierwszym tomem cyklu "Tajemnice Avagoh". Autorka, oprócz przygód i niezwykłych postaci, w fantastyczną fabułę wplotła uniwersalne wartości edukacyjne i wychowawcze. Są to zagadnienia, które dotyczą właściwie każdego dziecka: jak odróżnić prawdziwą przyjaźń od udawanej, obłudę od szczerości, jak istotna jest tolerancja i do czego może doprowadzić jej brak. To również opowieść o emocjach, nieraz trudnych i dopiero co odkrywanych przez dziecko: złość, agresja, niechęć, pokonywanie własnych slabości. Istotną rolę odgrywa Kasia, postać głównej bohaterki, z którą młodsi czytelnicy (a raczej czytelniczki) z pewnością będą się utożsamiać. Dziewczynka jest kimś w rodzaju przewodnika Kolorowych Ludzi: potrafi wytknąć im wady i umiejętnie wpłynąć na nich, co w efekcie przynosi pozytywną zmianę zachowań. Niemało mądrości i wskazówek tkwi również w znalezionym pamiętniku.

Powieść jest skierowana do dzieci w wieku 9-12 lat. I myślę, że najmłodsi dadzą się porwać wartkiej akcji "Księgi…", choć pewnie pod większym jej urokiem pozostanie żeńska cześć czytelników (elfy i jednorożce częściej jednak zasiedlają pokoje dziewczynek;). Jeszcze dorzućmy do tego przystępny język i poczucie humoru, choć zdarza się, że czasami dydaktyzm zbyt natarczywie przebija przez treść. Natomiast plusem są ciekawie nakreślone, wielowymiarowe sylwetki bohaterów. Na szczęcie autorka ich nie idealizuje: bo skoro mają zalety, muszą mieć też i wady.

Pewne zastrzeżenia może budzić szata graficzna książki. Okładka zbytnio kojarzy się z "Baśnioborem". Brakuje charakterystycznej cechy, która wyróżniłaby ją, i zdecydowanie odróżniła na półce od innych książek fantasy. Może większy format? Z pewnością sprawdziłyby się kolorowe ilustracje (tymczasem w środku są czarno-białe szkice), lepiej oddające klimat kolorowego świata Avagoh. Ale wszystko przed czytelnikami – Joanna Buczkowska już zapowiedziała kolejne tomy!

Magdalena Świtała

link

Dzisiaj coś o magii, elfach, kolorowych ludziach, jednorożcach, gepardzie, gronostaju oraz o najważniejszym bohaterze tej opowieści - małej Kasi.
Kasia przeżyła bardzo wiele przygód. Czasem miłych, często nieco strasznych... Jednak udało jej się spełnić swoją misję. Taka mała dziewczynka potrafiła uratować magię, pomogła przy tym kilku ludziom, a wszystko z pomocą swoich nowych przyjaciół - towarzyszy podróży :)

Jest to bardzo pouczająca i jeszcze bardziej zaczarowana opowieść o pomocy, zaufaniu, przyjaźni, odwadze...
Tę książkę czytało mi się bardzo dobrze, strasznie mnie wciągnęła. Ciekawa historia małej, dzielnej dziewczynka, dużo magii, wiele fantazji. A co najbardziej mnie cieszy to fakt, ze ta książka najprawdopodobniej będzie miała dalszą część :)

dodał: Marta mama Nikusia, Wtorek, 26 czerwca 2012 19:50

Dodaj komentarz





Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik