Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bitwa o gród Sędziwoja

Autorzy: , dodano Czwartek, 21 czerwca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Bitwa o gród Sędziwoja"
Tomasz Kruczek
Wydawnictwo Replika, 2012
seria: Kroniki Łowców Przygód

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dzięki tej książce historia nie jest jedynie nudną lekcją, a staje się pasjonującą przygodą. Przenosi czytelnika w odległe czasy, kiedy dzieci zamiast kolejnej bajki w telewizji słuchały wieczorami opowieści dorosłych, a jedyne hałasy, które było słychać za oknem, to odgłosy pradawnej puszczy.

Rok 999, niemiecki cesarz Otton wybiera się z pielgrzymką do Gniezna. Na jego drodze staną jednak osoby, którym wizyta u księcia Bolesława niezbyt się podoba. Graf Ulrich już spiskuje, by pokrzyżować plany Ottona. Z odsieczą ruszą nie tylko dzielni wojowie, ale też mieszkańcy grodu. Szczególną rolę odegrają najmłodsi: Janek, Leszek i Dis, córka Jarla. Połączy ich wspólny cel, szczera przyjaźń, a nawet coś więcej… Młodzi ludzie będą musieli nauczyć się władania bronią i z pewnością nie zabraknie im odwagi, choć nie raz przyjdzie im walczyć z narażeniem życia. Liczy się honor, celne oko i otwarty umysł. Bohaterami tej powieści są dzieci, nie aż tak bardzo różniące się współczesnych.

"Bitwę…" napisał pasjonat, któremu nic, co średniowieczne nie jest obce i tę pasję znakomicie tu widać. Dokładne opisy realiów ówczesnego życia: strojów, broni czy obyczajów sprawiają, że w cudowny sposób znika XXI wiek, a my wraz z bohaterami wyruszamy na spotkanie przygody. Nie sposób się nudzić, bowiem ze strony na stronę książka coraz bardziej wciąga: wartka akcja pełna niespodzianek plus humor i zrozumiały język. I choć bitwy kojarzą się zazwyczaj z rzezią, pisarz zręcznie omija krwawe szczegóły, oszczędzając czytelnikom bezsennych nocy. Na końcu powieści autor umieścił słowniczek wyrażeń dawnych i informacji ciekawych. Zwłaszcza te ostatnie są intrygujące, a po zapoznaniu się z nimi możecie na przykład zapomnieć o rogach na hełmach Wikingów.

"Bitwa o gród Sędziwoja" rozpoczyna młodzieżową sagę "Kroniki Łowców Przygód". Jest to historyczna seria przygodowa pisana specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Autorowi przyświeca założenie, że dobra książka dla młodych czytelników powinna, oprócz wartkiej akcji i szalonych przygód, przekazywać pozytywne wartości wychowawcze, patriotyczne i etyczne. A tło historyczne ma zachęcić dziecko do poznawania wczesnych dziejów naszego kraju. Jeśli kolejne tomy będą równie ciekawe, to już nie mogę się doczekać "Ostatniej bitwy Wikingów" czy "Mgieł nad Głogowem".

Tomasz Kruczek, jak sam o sobie mówi, jest pisarzem, bardem, animatorem kultury i twórcą alternatywnych działań edukacyjnych. To również pasjonat średniowiecza i uczestnik grup rekonstrukcyjnych. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o autorze-pasjonacie, polecam uwadze jego stronę: http://tomaszkruczek.blogspot.com.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • czaple