Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Duchy w teatrze

Autorzy: , dodano Czwartek, 29 listopada 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Duchy w teatrze"
Ewa Karwan-Jastrzębska
ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo Egmont, 2012
seria "Księżycowy kamień"

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Trójka warszawskich gimnazjalistów – Marysia, Ola i Michał – ma okazję przekonać się, czym jest magia teatru: to za jej sprawą dzieci przenoszą się do szesnastowiecznej Werony, trafiając w sam środek historii miłosnej, która na zawsze rozsławiła to miasto… Wszystko zaczęło się od szkolnego przedstawienia, jednak gdy słowa dramatu Szekspira ożyły, wypowiadane z uczuciem przez zakochanych aktorów, dwa światy zaczęły się przenikać, a młodzi bohaterowie stanęli przed szansą zmienienia losów Romea i Julii. W tym zadaniu pomagać im będą duchy, nawiedzające zarówno warszawski teatr, jak i renesansową Weronę, a także czuwający nad nimi i swoim dziełem nieśmiertelny William. Marysia, Ola i Michał będą musieli wykazać się pomysłowością i wiedzą, aby odnaleźć się w świecie elżbietańskiego dramatu, a to, jak zakończy się ta historia, będzie naprawdę wielką niespodzianką.

W pierwszej chwili pomysł wprowadzenia współczesnych nastolatków do opowieści o kochankach z Werony wydał mi się bardzo ryzykowny (bo prezentowanie swojego tekstu obok słów Szekspira wymaga nie lada odwagi) i mało oryginalny (tyle razy już czytaliśmy o podobnych podróżach w czasie…), jednak książka Ewy Karwan-Jastrzębskiej broni się dzięki dość sprytnemu konceptowi. Bohaterowie nie trafiają tak naprawdę do szesnastowiecznej historycznej Werony, ale do Werony teatralnej – poruszają się w przestrzeni wyobraźni i magii. Przyjęcie takiej konwencji pozwala na dużą swobodę w przedstawianiu świata Romea i Julii oraz grę z literackim pierwowzorem.

"Duchy w teatrze" czyta się szybko i łatwo; jest to książka raczej dla niecierpliwych czytelników, niż takich, którzy lubią wgryźć się w tekst i się nim rozkoszować. W niewielkiej objętościowo książeczce Ewy Karwan-Jastrzębskiej dzieje się bardzo dużo i niekiedy trudno nadążyć za wydarzeniami, zwłaszcza że scenerie zmieniają się szybko jak teatralne dekoracje. Wynika to z ograniczenia partii opisowych – narracja skupia się na przedstawieniu poczynań bohaterów. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią opisów i omijają je z zasady. Bardzo rozbudowane są partie dialogowe, co również ułatwia lekturę i zbliża tekst do scenariusza, jednak momentami wydaje się, że Ola, Michał i Marysia mówią, żeby mówić, a nie dlatego, że rzeczywiście w danej sytuacji mają coś do powiedzenia. Drobne niedociągnięcia kompozycji rekompensuje świeże spojrzenie na literacki kanon i pomysłowość, z jaką zostały przedstawione alternatywne losy Romea i Julii.

Na czwartej stronie okładki podano sugerowany przedział wiekowy młodych czytelników: 8+. Wydaje się, że czas na pierwszą fascynację dramatami Szekspira zwykle przychodzi jednak nieco później, jednak luźno nawiązujące do "Romea i Julii" "Duchy w teatrze" mogą być dla dzieci dobrym wprowadzeniem do świata elżbietańskiego teatru. Na pewno jest to lektura pobudzająca wyobraźnię, powinna się spodobać małym marzycielom.

Aleksandra Motyka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Żółwik