Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Hura! Idę do szkoły!

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 20 sierpnia 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Hura! Idę do szkoły!"
Aneta Kołat
ilustr. Anna Wrzosek-Elbich
Warszawska Firma Wydawnicza, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Są dzieci, które czekają na szkolne obowiązki z utęsknieniem, są i takie, dla których szkoła jest źródłem lęków i niepowodzeń. Dla wszystkich pierwszoroczniaków jest ona jedną wielką niewiadomą. Książka Anety Kołat "Hura! Idę do szkoły! Opowiastki Ady i Grzesia" jest dla tych przedszkolaków oraz ich rodziców – czasem dla nich bardziej – którym szkoła nie zdążyła jeszcze źle się skojarzyć, ale jak wszystko, co nieznane - budzi strach i niepewność. Czy poradzę sobie w szkole? Czy nie zgubię się w gąszczu korytarzy? Polubię nowych kolegów? Co będziemy tam robić? Jaka będzie nauczycielka? Na te pytania starają się odpowiedzieć Ada i Grześ, nie wprost oczywiście, ale opisując swoje szkolne przygody.

Książka podzielona jest na trzy części oraz opatrzona wstępem. W nim Aneta Kołat, doświadczona nauczycielka w klasach od pierwszej do trzeciej, wyjaśnia rodzicom czemu służy owa publikacja – ma towarzyszyć pierwszoroczniakom na początku ich szkolnej drogi - oraz przybliża pokrótce jej zawartość.

Część pierwsza opowiada o pierwszych dniach w szkole, poznawaniu kolegów, zwiedzaniu budynku, jesiennych wycieczkach na grzyby oraz uczeniu się bezpiecznego poruszania się po drodze. W części drugiej Ada i Grześ przybliżają dzieciom swoje jesienno-zimowe przygody. W szkole pojawiają się: nowa uczennica, Święty Mikołaj i świnka morska. Pierwszoklasiści robią kanapki, uczestniczą w kuligu, zapisują się do Klubu Książkowych Pochłaniaczy. Ale też kłócą się, kto ma być dyżurnym, rywalizują ze sobą, czasem jeden drugiego przezywa czy poszturchuje. Jednak wszystko pozytywnie się kończy, dzięki interwencji nauczycielki. Wiosną i latem z kolei pierwszoklasiści wybierają się m.in. do teatru muzycznego, uczestniczą w konkursie recytatorskim, jeżdżą na rowerach. Niezwykłymi wydarzeniami są: wyprawa do Klubu Seniora oraz pobyt na zielonej szkole. Książka kończy się wraz z ostatnimi dniami czerwca wyjazdem głównych bohaterów na wieś.

Mój sześcioletni syn, który już niedługo wejdzie w poczet pierwszoklasistów, początkowo niezbyt chętnie słuchał tego, co Ada i Grześ, mieli do powiedzenia. Ale im dalej w las tym zaciekawienie rosło. Spodobały mu się niektóre szkolne pomysły: opiekowanie się zwierzątkiem, kulig, bycie dyżurnym, wycieczka po mieście i rozpoznawanie znaków drogowych, konkurs recytatorski. Ale trudno mi powiedzieć, czy opowieści rezolutnych pierwszoklasistów, przekonały syna, że szkoła może być fajna. Sądzę, że brakowało Sławkowi historyjek, w których bohaterowie mierzyliby się z jakimiś negatywnymi zdarzeniami, na przykład z dokuczającym stale kolegą czy złą oceną. Jakkolwiek Aneta Kołat wspomina w swojej książce o różnych trudnych zdarzeniach dotykających dzieci - jak kłótnia z kolegą czy poszturchiwanie, to przeważają bardzo pozytywne opowieści, w których szkoła, koledzy i nauczyciele są wyidealizowani. Czy taka opowieść może być prawdziwa?

Bogato ilustrowana, napisana przyjaznym dla dzieci językiem książka Anny Kołat – nauczycielki i autorki "Wielkich kłopotów" to lektura dla tych zerówkowiczów, którzy chcą przygotować się do pierwszych dni w szkole. Dla rodziców, którym zależy na zbudowaniu u swoich dzieci maksymalnie pozytywnego wyobrażenia o szkole, nauczycielach i szkolnych obowiązkach.

Łucja Abalar

link

Ta książka przybliża dzieciaczkom rzeczywistość, w której niedługo się znajdą. Sprawia, że nieznane staje się im bliższe, a stres przed zmianami nie jest już taki wielki. Krótkie opowiadanie zawarte w lekturze pisane są prostym, łatwym do zrozumienia dla kilkulatków językiem, a tematyka poszczególnych historii sprawia, że naszym maluchom szkoła nie będzie się kojarzyć z obowiązkiem lecz z przygodą :)

Hura! Idę do szkoły! to lektura w sam raz dla naszych pociech. To rozrywka, która umożliwia nam rodzicom ułatwić naszym brzdącom start w nową rzeczywistość. Jesteśmy pewne, że książka spełni Wasze oczekiwania i jednocześnie będzie fajną zabawą.

Tym bardziej jest nam bardzo miło, że mamy przyjemność sprawować nad tą książką patronat medialny!
Polecamy!

dodał: Marta i Ania, Poniedziałek, 25 czerwca 2012 20:21

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • OKO
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble