Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Trzy bajki

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 5 września 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Trzy bajki"
tekst i ilustr. Lucyna Legut
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Trzy przyjemności

"Trzy bajki" Lucyny Legut to trzy bardzo sympatyczne opowieści dla czytelnika w każdym wieku.

W pierwszej – "Historia dosyć niebrzydka o kocie i margerytkach" – możemy przekonać się o potędze miłości, która potrafi połączyć nawet największych wrogów. Oj! Ja tylko żartowałam, jest to zabawna historyjka o kocie i psie. "W nocy, z piątku na sobotę pies się spotkał z czarnym kotem". Co z tego spotkania wyniknęło i jaką rolę odegrały margerytki dowiecie się, kiedy przeczytacie bajkę – a zapewniam was, że warto.

Czasem potrafi być w niedzielę tak nudno, że nawet się opisać takiej nudy nie da. Któż z nas nie zna takiego uczucia. Cieszymy się, kiedy mamy dzień wolny od nauki lub pracy, ale czasami nie wiemy, jak ten dzień zagospodarować. W taką właśnie nudną niedzielę spotkali się Anioł z Diabłem. Nie wiedzieli co robić, więc Diabeł zaproponował, aby wstąpić na małą czarną do pobliskiej kawiarni. Poszli, usiedli przy stoliku i tu się zaczęło – kawa znikała z filiżanek gości, komuś ubyło słodkiego kremu lub lodów, ale największe zamieszanie powstało wtedy, gdy do kawiarni wszedł z babcią bardzo grzeczny chłopczyk. Wiecie co oznacza przysłowie "diabeł w niego wstąpił" – no właśnie w naszego Rudzia też diabeł wstąpił. Anioł wprawdzie próbował naprawić szkody, ale jak się Diabeł uprze, nic nie pomoże! I tak minęło "Niedzielne popołudnie z Diabłem i Aniołem"

Trzecia bajka - "Buty pani czarownicy" – to cała masa zakręconych zdarzeń. A zaczęło się wszystko "pewnej nocy, kiedy czarownica przechodziła przez górę i urwał jej się obcas u trzewika". Oczywiście czarownica zaraz pobiegła do szewca, aby jej bucik naprawił, ale nieuważny Pan Grzegorz Kopytko pomylił się. Pomyłka ta rozpoczęła lawinę nieprawdopodobnych zdarzeń. Muszę jeszcze dodać, że ważną rolę spełniły tu również pyszne miodowe rogaliki.

Książka "Trzy bajki" Lucyny Legut zasługuje moim zdaniem na wysoką notę. Prosty styl i piękny język (pierwsza bajka napisana jest wierszem) sprawiają, że świetnie się ją czyta. Wartka akcja, oryginalne rozwiązania i masa dobrego humoru to dodatkowe atuty książki. Wielkim walorem jest również szata graficzna. Na kremowym papierze całostronicowe ilustracje w wykonaniu autorki. Rysunki są proste, czasami schematyczne, ale w pastelowych barwach.

"Trzy bajki" to trzy różne opowieści, ale jest w nich coś takiego, być może jakaś magia, którą można wyczuć w całym utworze i dlatego warto tę książkę przeczytać.

Alina Zielińska

***

Kilka lat temu Lucynie Legut publiczną reklamę zrobiła Agata Buzek, gdy oświadczyła, że najśmieszniejszą książką jej dzieciństwa była powieść Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości. Legut przez wielu czytelników może być kojarzona właśnie z tą książką. My polecamy najnowszą perełkę autorki: "Trzy bajki". Pod tym dość oszczędnym tytułem kryją się: "Historia dosyć niebrzydka o kocie i margerytkach", "Niedzielne popołudnie z diabłem i aniołem", "Buty pani czarownicy". Historyjki niedługie, dowcip w nich niezawodny, a ilustracje – po prostu bajka! Nas zaintrygowała już sama okładka: kreska Legut to stara, dobra szkoła wytrawnych ilustratorów. W środku, jak już pisaliśmy , jest bajkowo, kolorowo, rysunki są równie ważne i dobre, jak tekst. By was jeszcze zachęcić, wspomnę tylko, że we wszystkich opowiadankach ścierają się ze sobą dobro i zło, przekora i pokora, świat prawdziwy i świat na opak. Co z tego wyszło – przekonajcie się sami.

(E.S.)

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną