Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Idealny dzień

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 13 sierpnia 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Idealny dzień"
Natalia Usenko
ilustr. Diana Karpowicz
Wydawnictwo Egmont, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wstałam dziś rano w humorze paskudnym (…) – ręka do góry, komu się jeszcze nie zdarzyło? Pewnie większość tak ma co jakiś czas. Ale autorka "Idealnego dnia" zna na feralnie zaczęty dzień całkiem dobre sposoby. Wystarczy się zaczytać w jej wierszach i wtedy nie sposób się nie uśmiechnąć. Zabawne rymowanki są jak terapia dla wszystkich malkontentów, którym szpinak nie smakuje, lubią wytykać innych palcami, albo ciągle na wszystko narzekają. Natalia Usenko zaprasza czytelników do krainy wyobraźni, gdzie spaceruje Mumia, Baba Jaga czuje się samotna, a zimą w domu pojawia się Yeti. Naszym udziałem stają się zupełnie absurdalne sytuacje, przy czym świetnie się bawimy.

Wiersze są ułożone chronologiczne, zgodnie z porami dnia. Najpierw pobudka, później trochę utworów o kulinariach, a na samym końcu melancholijne wiersze w sam raz do czytania w fioletowej godzinie, gdy zapada zmierzch i pojawia się Czarodziej Snu. Co jeszcze można o nich powiedzieć? Że są radosne, wesołe, śmieszne, że dobrze i szybko się czyta, bo są niezwykle melodyjne. Do tego optymistyczne, mądre i dowcipnie spuentowane. Bo każdy wiersz ma do przekazania jakąś ukrytą prawdę, tylko trzeba czytać uważnie między wersami.

Poetycki nastrój uwydatniają ilustracje Diany Karpowicz, równie wesołe jak wiersze. Można się w nie wpatrywać godzinami, bowiem autorka umieściła na nich mnóstwo szczegółów: kapcie walające się na podłodze, gdzieś nad dachami majaczy sylwetka Ufo, na trawie widać ślady podków… a resztę pewnie odkryjecie sami. Idealnie wyważone proporcje między rzeczywistością a bajką, radosne kolory, to wszystko sprawia, że pesymiści w cudowny sposób zmieniają się w optymistów. Wystarczy życzliwej spojrzeć na to, co nas codziennie spotyka i każdy dzień można zaliczyć do udanych. Przysłowiowa szklanka będzie w połowie pełna, a nie pusta.

Teraz idealny dzień wydaje się być w zasięgu ręki, trzeba tylko zmienić sposób myślenia, ot co. Bo nie ważne jak się zaczął, ale jak się skończył.

Magda Świtała

***

Jaki jest Twój idealny dzień? Mój jest wtedy, gdy nie muszę się spieszyć. Mogę pogadać z dziećmi o czołgach, kotach i najnowszych klockach LEGO. Kiedy nie trzeba wsiadać za kierownicę, bo nie ma żadnych szpitali, nieoddanych książek czy obiadów do ugotowania.

Tymczasem u poetki, wyobraź sobie, idealny dzień zaczyna się dość kiepsko.

Wstałam dziś rano w humorze raczej paskudnym: / świat był za oknem szary, nudny i brudny.

Niejeden z nas po takim poranku zaliczyłby jeden z najgorszych dni w roku, a poetka co? Szuka jakiegoś antidotum. Powstaje lista tych rzeczy, które mnie zawsze cieszą!/Tych co mnie bawią albo po prostu śmieszą! I jest pomysł, aby po kolei się nimi zajmować. Jakie były to rzeczy oraz czy i jakie przyniosło te efekty - przeczytacie w wierszu "Idealny dzień" Natalii Usenko, otwierającym tom pod tym samym tytułem.

Czy widziałeś kiedyś Yeti? Bo autorka "Niesmacznika" i ja także, muszę przyznać, widzimy takiego codziennie. Wygląda tak:

Okropnie usierściony jest. / I w nocy strasznie chrapie. / I mnóstwo miejsca/ mówię wam / - zajmuje na kanapie!

Jeśli nie rozpoznajecie w nim nikogo bliskiego, chociażby jakiegoś czworonożnego pupila, przeczytajcie dalej:

Ma futro tu/ i futro tam, / na uszach i na brzuchu! / A mama go całuje w nos / i mówi: / - Mój sierściuchu...

Czyżby był nim tata? Zagadkę pomoże rozwiązać wiersz "Mój Yeti' oraz ilustracja Diany Karpowicz, na której Yeti gra w szachy i jest zadziwiająco człekokształtny.

Moje ostatnie pytanie dotyczy obiadu. Ale nie takiego zwykłego, ani nawet niedzielnego. Chodzi o obiad dla króla. Gdyby przyszło ci gotować dla monarchy, co by wchodziło w skład menu: szparagi? Gęsia wątróbka? Trufle? Poetka proponuje:

Dzik nadziewany watą i mydłem. / Zupa brzozowa. / Klopsy z powidłem.

A jeśli komuś jeszcze mina nie zrzedła:

Kluski gniecione w niemytym łapsku. / (...) Smażone róże / Sernik czosnkowy... // Resztę sam wymyśl. / Obiad masz z głowy!

"Idealny dzień", 'Mój Yeti" oraz "Obiad dla króla" to trzy, moim zdaniem najbardziej komiczne wiersze z tomu Natalii Usenko, wydanego przez Literacki Egmont w serii "Wierszem napisane". Bo jeśli kto szuka refleksji, harmonii i pochwały przyrody w poezji dla dzieci, niech sięgnie po Konopnicką, Kubiaka czy Papuzińską. Wiersze Usenko, podobnie jak Chotomskiej, Brzechwy czy Kerna wypchane są żartem i śmiechem. Przy czym śmiejemy się z pozornie zwykłych sytuacji, rzeczy i postaci: z włosów taty, z obiadu, co ma niekrólewski charakter, z bałwanków, którymi okazują się być podążający do przedszkola tata z synkiem. I wiele z tych komicznych wydarzeń niesie ze sobą jakąś mądrość. Na przykład dotyczącą jedzenia szpinaku.

Ale smakowitość "Idealnego dnia" wynika z połączenia dwóch składników: nafaszerowanego śmiechem poetyckiego dania głównego i świetnych, zwariowanych, kolorowych, bogatych w szczegóły ilustracji, Diany Karpowicz. Zresztą cała książka to edytorskie cacko. Twarda oprawa, kraciasta okładka, gdzie tytuł, autor, nazwa serii, wydawnictwo i ilustracja stoją na właściwych miejscach. W środku kredowy papier, dobrze eksponujący, wykonane jakby na starym papierze, dynamiczne ilustracje. Ich dynamika to po trosze efekt postaci przedstawionych w ruchu, poruszających się na miotle, wiszących głową w dół, a po trosze użytych barw, deseni (kropki, kreski, plamy) i szalonej mieszanki technik: akwarele, tusze, kredki, suchy pastel. Całość uzupełniają nietypowa paginacja – numery stron stoją na środku zewnętrznego marginesu oraz odręcznie wypisane tytuły.

"Idealny dzień" Natalii Usenko polecam tym, co chcą sobie poprawić nastrój, tym co lubią książki - w kolejności: do czytania, oglądania i eksponowania na półce.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • czaple
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach