Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wszędzie pachnie czekolada

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 16 lipca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wszędzie pachnie czekolada"
Danuta Wawiłow
ilustr. Joanna Rusinek
Wydawnictwo Egmont, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy doprawdy WSZĘDZIE PACHNIE CZEKOLADA w tomiku Danuty Wawiłow? Sprawdźmy!

Spis treści – tam na pewno. Bo to spis sporządzony bardzo smakowicie: z tytułów wierszy, numerów stron, ale i z okręgów, gdzie wpisane zostały fragmenty ilustracji. Tak więc, jeśli mamy wiersz Szybko! towarzyszy mu zegar (kwadrans po trzeciej), a jeśli Rupaki – widzimy małego, zielonego stwora, w żółtej czapce i nosem zawiniętym w spiralę. Wygląda jakby był nadąsany!
W każdym razie, zestawienie tytułów umieszczone na stronie, gdzie zwykle mieści się metryka książki, jest niezwykle pomysłowo zaprojektowane, ale także czytelne - pozwala nawigować po książce nawet nieczytającym bosmanom.

Zapach czekolady – tytuł mówi sam za siebie. To wiersz otwierający, więc musi być najbardziej pachnący ze wszystkich, posłuchajmy/poczujmy, co dzieje się, kiedy wujek Władek przynosi do domu WIELKĄ bakaliową czekoladę, zamkniętą w zdobionym pudełku.

(...) choć zamknięta jest szuflada
wszędzie pachnie czekolada.
Układanki chcę układać
-
wszędzie pachnie czekolada.
Gdy na nowy rower wsiadam-
wszędzie pachnie czekolada
(............................................)
Bo nie mogę żyć w spokoju
gdy ten zapach jest w pokoju.

Człowiek ze złotym parasolem – tam raczej wilgoć, bo deszcz pada przez wszystkie wersy. Ale tamtejszemu bohaterowi, nic a nic, owa słota nie przeszkadza. Niczym Gene Kelly z musicalu Deszczowa piosenka wesoło podryguje i gada ze swoim złotym parasolem. Chociaż, czy to jest rozmowa? Skoro on do niego po polsku, a parasol – po parasolsku...

Na wystawie – może i pachniałoby czekoladą, gdyby można jeść cokolwiek w poważnym muzeum. Przecież tam tyle sal z piekielnie śliskimi parkietami, obrazów: batalistycznych, portretów, pejzaży i, na dodatek, niektóre zupełnie nie wiadomo, co przedstawiają. Czy to krowa? Czy to dzbanek? - zastanawia się mała bohaterka. Spogląda na grubego pana z gitarą,/co ma wąsy jak makaron... Patrzy a tu dziwna plama.../Piękny obraz - mówi mama. W końcu znudzona dziewczynka odkrywa coś dla siebie. A tam kwitnące kwiaty, słońce, dzieci. Ale jakąś brzydką ramę ma ten obraz. Czyżby to było okno?

Rupaki – a co to za dziwaki? Posłuchajmy, co opowiada o nich chłopiec.

(...) To są takie zwierzaki -
trochę jak kociaki,
trochę jak dzieciaki,
trochę jak motyle,
krokodyle czy raki...(...)

Jeśli, tak jak mama chłopca, dalej nie rozumiecie, kim są owe stworki, zajrzyjcie na 31 stronę rzeczonego tomiku. Może ilustracje Joanny Rusinek opowiedzą wam więcej o Rupakach, które śpią w kaloszach, a kąpią się we frakach. Co mieszkają na przykład za szafą, ale i na półce z książkami. I które niezwykle łatwo obrazić.

Wiersze Danuty Wawiłow nie zawsze pachną czekoladą. Chociaż jej aromat zdaje unosić się w rozmowie po parasolsku, w szufladzie, gdzie śpią Rupaki, w dorożce, jadącej po zimowych ulicach. Pełno tam pytań i wykrzykników. Celnych spostrzeżeń i dialogów. Śmiechu i strachu (spokojnie, poetka radzi jak ów strach pokonać). Wśród utworów są poetyckie perełki: Szybko!, Kucyk, Marcinek , ale też utwory średnie, z bardziej oczywistymi rymami i nieraz chwiejącym się rytmem. Może to kwestia gustu?

Książka została starannie wydana przez Literacki Egmont. Twarda oprawa, kredowy papier, ciekawie zaprojektowana, kraciasta okładka z wszędobylskimi Rupakami, tygryskiem na huśtawce i szpakiem zachęcają do lektury tego tomiku, wyróżniają go spośród innych wydawnictw, a jednocześnie spajają z pozostałymi tytułami serii Wierszem napisane.

Ilustracje i układ typograficzny autorstwa Joanny Rusinek harmonizują ze stylem poetyckim autorki Trójkątnej bajki. Oddają atmosferę oraz charakter poszczególnych utworów. Interpretują specyficzną dla poetki dychotomię między światem dziecięcym (niespiesznym, zanurzonym w wyobraźni, marzeniach) a światem dorosłych (gdzie króluje zegar, szybkość, rozsądek).
Polecam.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach