Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Superwakacje z szaloną babcią

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 25 czerwca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Superwakacje z szaloną babcią"
Elin Lindell
przeł. Olga Orzeł-Wargskog
Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekają na początek wakacji. Wszystkie poza dziewięcioletnią Iris Karlsson, bohaterką książeczki Elin Lindell. W tym roku dziewczynka ma spędzić wakacje ze swoją babcią, a odkąd umarł dziadek (w same święta!), babcia stała się towarzystwem dość nieatrakcyjnym: ciągle płacze, tak płacze, że aż nie może rozwiązywać krzyżówek. Ponieważ Iris nie potrafi wymyślić żadnego sposobu uniknięcia tej ponurej perspektywy, wsiada w pociąg, żegnana przez swojego troskliwego, zapracowanego ojca Björna i wyrusza na spotkanie starej, płaczliwej i nieco nudnej babci Laili. Ale nikt taki nie oczekuje dziewczynki na stacji. Iris z ogromnym niedowierzaniem rozpoznaje w odzianej w czarną skórę postaci na motocyklu swoją babcię. Zupełnie inną babcię. Babcię przebojową, która stwierdziła, że życie jest za krótkie, żeby płakać, i że czas pozwolić poprowadzić się swojemu sercu. Babcia Laila oczekuje zaś, że jej serce poprowadzi ją ni mniej ni więcej tylko do niejakiego Conny’ego, tajemniczego mężczyzny poznanego za pośrednictwem klubu samotnych serc. Podobno przez telefon miał miły głos. A gdzie mieszka? Gdzieś w Dalarnie. A konkretnie? Hm, to się okaże. Mapy są dla bab! W drogę!

Mimo że wakacje z babcią okazują się zupełnie inne, niż Iris oczekiwała i na nudę obie podróżniczki na pewno nie będą narzekać, wydaje się, że nasza bohaterka wcale nie cieszy się z takiego obrotu sprawy. Nie potrafi przyzwyczaić się do "nowej babci", która zaczyna robić rzeczy zakazane małym, grzecznym dzieciom, bo – jak mówi – życie jest zbyt krótkie, żeby nie spróbować. Lawina przygód, wywołanych szalonym zachowaniem babci przyprawia Iris o lekki zawrót głowy i dziewczynka nie raz żałuje, że nie została w domu z tatusiem – mogliby sobie urządzić wieczór filmowy albo zrobić pyszne czekoladowe kulki z kokosem. Widząc lekki opór wnuczki przed uczestnictwem w przygodzie, babcia pyta Iris, czy dziewczynka nie odczuwa sama wakacyjnego zewu wolności i beztroskiego szaleństwa. No więc Iris nie jest pewna. I bardzo trafnie zauważa, że to nie jest jej przygoda – to babcia uciekła z domu, a Iris musi podążać za nią. A czy można odpowiedzieć na czyjś zew wolności?

"Superwakacje z szaloną babcią" to opowieść pełna niesamowitych, zupełnie nieprawdopodobnych przygód, których udział biorą między innymi: nowy motocykl (bez załączonej instrukcji obsługi), wypchana ryjówka, torba pełna skradzionych z banku pieniędzy, duże frytki, początkujący kryminalista z zamiłowaniem do gotowania i pewien bardzo niezwykły domek na drzewie. Tempo akcji jest bardzo szybkie, co na pewno ułatwi lekturę (lub słuchanie) młodszym czytelnikom – wydawca zamieścił na okładce informację, że książeczka jest przeznaczona dla dzieci od sześciu lat w górę, a ja bym dodała, że niezbyt daleko w górę. Tekst uzupełniają ilustracje: zdjęcia z aparatu Iris, dokumentującej szaloną przygodę z babcią; te zawadiackie rysunki doskonale wpisują się w styl książeczki i dodają jej wiele łobuzerskiego uroku.

"Superwakacje z szaloną babcią" nie są może książką, którą dziecko pokocha tak, że będzie się domagać jej czytania co wieczór do poduszki, ale na pewno jest to lektura bezpretensjonalna, lekka, a jednocześnie poruszająca w sposób nienatrętny kilka ważnych spraw – lektura w sam raz na wakacje. A o tym, czy Iris spodobała się w końcu ta przygoda, musicie przekonać się sami.

 Aleksandra Motyka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy