Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Niedzielna wizyta

Autorzy: , dodano Piątek, 25 maja 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Niedzielna wizyta"
tekst i ilustr. Matteo Gubellini
przeł. Sylwia Kopeć
Wydawnictwo Tako, 2012
seria OQO


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Właśnie wstaje nowy, piękny dzień, a tymczasem dziecko z niecierpliwością czeka na pewnego gościa… Gościa niezwykłego, który przychodzi z wizytą w każdą niedzielę. Któż to taki? Jest duży, ma pazury, dużą paszczę i jest miły. Tak, to potwór! Roześmiany od ucha do ucha, szczerzący kły. Ale dziecko wcale się go nie boi, nic a nic! Co więcej, z niecierpliwością odlicza dni do każdego spotkania, zaprzyjaźnia się z nim i razem spędzają wolny czas. I bardzo lubi się do niego przytulać.

Opisując historię niezwykłej przyjaźni Matteo Gubellini (http://www.matteogubellini.it) umiejętnie stopniuje napięcie, by w efekcie zaskoczyć małego czytelnika. W magicznej opowieści dziecięcy lęk materializuje się i przybiera postać przyjaznego potwora, będącego personifikacją wszystkich dziecięcych strachów i obaw. A nieposkromiona wyobraźnia potrafi podsuwać maluchom mrożące krew w żyłach scenariusze: w szafie albo pod łóżkiem czai się groźny stwór, który może znienacka zaatakować. Autor udowadnia, że potworów nie trzeba się bać. Wystarczy je nazwać i oswoić, pozbawiając w ten sposób przerażających właściwości. Robi to z wyczuciem, doprawiając absurdalnym poczuciem humoru i mistrzowskimi ilustracjami. Gubellini umiejętnie uzupełnił krótki tekst całostronicowymi rysunkami. Warstwa tekstowa jest ograniczona do minimum, ale to przede wszystkim obraz dopowiada treść. Podobne są te ilustracje do obrazów, widać pośpieszne pociągnięcia pędzlem, spod tłustej farby gdzieniegdzie prześwituje zagruntowane płótno. Dzięki temu po książkę sięgną również dzieci, które jeszcze nie znają liter.

"Niedzielna wizyta" może posłużyć do bajkoterapii, również jako zachęta dla dzieci i rodziców do wymyślania własnych twórczych zabaw i historii, ujarzmiających strachy. Dzięki takim książkom skomplikowane emocje nie zostają stłumione, ale przepracowane. Lęk oswojony to tak naprawdę lęk pokonany. Historia dziecka i niebieskiego stwora to nie tylko zabawne perypetie dwójki przyjaciół. Matteo Gubellini uświadamia, że dziecięce lęki trzeba traktować poważnie i pomóc je pokonać, dając w zamian poczucie bezpieczeństwa i zrozumienie. Lęk przed potworami towarzyszy dzieciom na różnych etapach rozwoju, więc pewnie każde ma swojego stracha, którego musi okiełznać. Ważne, by robić to stopniowo, posiłkując się dobrą literaturą: "Where the Wild Things Are" Maurice’a Sendaka, "The Tiger Who Came To Tea" Judith Kerr czy "Dobry potwór nie jest zły" Anny Onichimowskiej.

Nie taki potwór straszny, jak go malują :)

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


kolejna fajna książka tego Wydawnictwa!!!

dodał: Gosia (slowemlukrowane.blogspo, Sobota, 26 maja 2012 19:30

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Plasterek
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach