Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gdzie jest moja czapeczka?

Autorzy: , dodano Środa, 12 grudnia 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Gdzie jest moja czapeczka?"
tekst i ilustr. Jon Klassen
przeł. Katarzyna Domańska
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy poszukiwanie tak banalnej części garderoby, jaką jest czapka, może urosnąć do rangi zdarzenia kryminalnego? Oczywiście, że tak, jeśli to była ulubiona czapeczka, czerwona i spiczasta - po prostu wyjątkowa.

Miś na pierwszy rzut oka jest jakiś dziwny: taki grubo ciosany, ociężały, ale bystre spojrzenie migdałowych oczu budzi niepokój. Świdrujące oczka przeczesują las w poszukiwaniu śladów zaginionej czapeczki. Ten oto bury niedźwiedź, niepocieszony, chodzi po lesie i każdemu z napotkanych zwierzęta zadaje jedno pytanie: „Czy widziałeś moją czapeczkę?” Oczywiście nikt jej nie widział, nikt nie miał nic wspólnego z jej zaginięciem. Te zwierzątka też są osobliwe. Zamiast patrzeć miśkowi prosto w oczy, błądzą wzrokiem gdzieś na boki. Tak jakby miały coś na sumieniu… Wydaje się, że poszukiwania czapeczki spełzną na niczym, ale w pewnym momencie klockowaty niedźwiedź doznaje olśnienia. Już wie, gdzie jest jego czapeczka!

Czytelnik też się tego dowie, jeśli da się wciągnąć w grę, którą prowadzi z nim autor. A robi to inteligentnie, wystarczy uważnie szukać tropów i przyglądać się szczegółom na ilustracjach. Również czcionka jest kluczem do rozwiązania zagadki, jej kolory sugerują stany emocjonalne zwierzaków. Nie jest to z pewnością przesłodzona bajeczka o mieszkańcach lasu. To coś dla wielbicieli czarnego humoru, nieoczywistości, purnonsensu. Pozornie niewiele się tu dzieje, mało tekstu i obrazków. Jednak taka, a nie inna konstrukcja książka, jest dokładnie przemyślana. Nie trzeba pisać wprost, uciekać się do skomplikowanych kompozycji, wystarczy oszczędnymi środkami stworzyć niesamowitą aurę i osadzić akcję w na pozór zwyczajnym miejscu. A później trzeba dać czytelnikom czas na samodzielne rozwiązanie kryminalnej zagadki. Była zbrodnia, będzie i kara. I jeszcze to przewrotne zakończenie. Może śmieszyć, choć niekoniecznie – zależy, jak na nie spojrzeć. Każdy może sobie dopowiedzieć, co tak naprawdę wydarzyło się w lesie…

"Gdzie jest moja czapeczka" zasłużenie została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci roku 2011 przez "New York Timesa". Na słowa uznania zasługuje również świetna oprawa edytorska, którą zawdzięczamy Dwóm Siostrom.

O autorze:

Jon Klassen (ur. 1981 r.) - kanadyjski ilustrator i animator, autor książek dla dzieci. Za swój ilustratorski debiut - "Cats’ Night Out" Caroline Stutson – wyróżniono go prestiżową Governor General Award 2010. Jako animator pracował m.in. przy filmie "Koralina i tajemnicze drzwi" oraz "Kung Fu Panda". Klassen zilustrował też książkę Maryrose Wood "The Incorrigible Children of Ashton Place: The Mysterious Howling". "Gdzie jest moja czapeczka?" ("I Want My Hat Back") jest jego pierwszą książką autorską. W 2012 roku ukazała się kolejna pozycja o nakryciach głowy: "This Is Not My Hat".

Magdalena Świtała

***

To jedna z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci roku 2011 według "New York Timesa" - czytamy na okładce książki. Być może ma rzeszę małych i dużych fanów (czytaj: rodziców). Muszę wyznać, że ja się do nich nie zaliczam.

Rozumiem, że tekst celowo jest prościutki, tak, by pojął go mały człowiek. Ale ta oczywistość przesadna, nazbyt toporna sprawia, że brak tej historyjce finezji, lekkości, smaczku. No i ten niedźwiedź, któremu na siedmiu kolejnych ilustracjach nie drgnie ani jeden mięsień na twarzy i w ogóle (czytaj: wygląda tak samo). Może ze smutku za utraconą czapeczką zamienił się w głaz? - spytacie. Na kolejnych stronach na szczęście miś zmienia pozycję i zdradzę - po przepytaniu kilku zwierzątek - odnajdzie w końcu swoją czerwoną czapeczkę.

Trudno, nie kibicuję niedźwiadkowi. Ale za to żal mi królika, który był sprawcą całego zamieszania i rzekomo ukradł czapkę. Co się z nim potem stało - to wielka niewiadoma tej bajki:)

Ewa Skibińska, 30.05.2012

link


Zobacz także:


"no trudno, dziękuję" :))) rzeczywiście - emocji brak :))

dodał: Gosia (slowemlukrowane.blogspo, Środa, 30 maja 2012 14:04

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach