Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zosia z ulicy Kociej

Autorzy: , dodano Środa, 9 stycznia 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Zosia z ulicy Kociej"
Agnieszka Tyszka
ilustr. Agata Raczyńska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zastanawiam się, czy sprawiedliwe i trafne byłoby określenie, że ta rodzinka jest zwyczajna. Hmm, może zwyczajna w sensie, że nie nadęta, nie nazbyt przebojowa, ale zupełnie nie pospolita – taka w swojej skórze, akurat, by ją polubić i chcieć o niej czytać – i to w kolejnych częściach. Bo dotychczas ukazały się dwie – "Zosia z ulicy Kociej" i "Zosia z ulicy Kociej na tropie".

Zosia opowiada. O tym, co dzieje się w jej Łomiankach (od pewnego czasu jej, bo wskutek dużej ilości psich nieczystosci na warszawskich trawnikach mama podjęła decyzję o przeprowadzce), w szkole, w korkach, w których przychodzi jej codziennie odstać swoje. O tym wreszcie, co znowu wymyśliła jej sympatyczna rodzina.

Nie sposób uszanować opisaniem wszystkich bohaterów, ale na pewno trzeba wspomnieć o młodszej siostrze - Mani – posiadaczce Fryderyka Szopena Pracza, z gracją przekręcającej różne trudne słowa – w jej ustach "Pampira" (do tego mroczna), "oczewiście" i "nieigieniczne" dźwięczą bardzo rezolutnie. To ostatnie słowo jest szczególnie ważne w rodzinie dziewczynek, bo mama – Alina Ćwiek-Wierzbowska uwielbia wszystko, co z czystością jest związane (mianowana została przedstawicielką Najwyższej Izby Higieny). Jest też tata Lucjusz – psycholog zawodowo prowadzący warsztaty panowania nad emocjami, a domowo próbujący zmierzyć się z zapanowaniem nad imprezą integracyjną klasy Zosi...

Ech, robi się przydługo w tej recenzji a przecież nie można pominąć ciotki Maliny – przeciwieństwa swej siostry Aliny, bez której wiele książkowych zdarzeń nie miałoby miejsca, z jej synkami – Krzysiem i Misiem, którzy często potrafią zezłościć swym zachowaniem dziewczynki kuzynki. Pojawiają się też babcie Zofie (Zula i Zelmer), koleżanki ze szkoły i zza płota (Penelopka, Waneska i Laurka lubujące się w różowych bolerkach i scenicznych występach), różne psy, myszy, pająki, kuny i kuweciarze (oczywiscie liczne koty, jak na ulicę Kocią przystało), no i oczywiście panie nauczycielki, w tym pani dyrektor Elwira Kwaśny, sympatyczna pani Wiesia Wielądek i zdecydowanie mniej – wspomniana Mroczna, Pampira czyli Wanda Mroczna-Pęśko, bez której na pewno nie byłoby części drugiej.

Kogo lub co próbowała wytropić Zosia – nie zdradzę, warto zagłębić się samemu – świetna zabawa i zrywanie boków gwarantowane. Tu jest nie tylko śmiesznie i wciągająco. Tu jest trafnie, prawdziwie i z dystansem do ludzkich przywar, blichtru, świata komercji. Obserwacja rzeczywistości z jej plusami i minusami – na medal. Niezwyczajnie w zwyczajności. Ilustracje (czarno-białe) świetnie pasują do treści, jest ich dużo, zdecydowanie sprzyjają dobrej zabawie przy lekturze.

Nie mogę się doczekać kolejnej części...

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic