Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rynna

Autorzy: , dodano Wtorek, 6 marca 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Rynna"
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
ilustr. Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo Fro9, 2004

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Powiem szczerze: nie planowałam tego spotkania. "Rynnę" znalazłam przypadkiem. Leżała nieruchomo w głębokim koszu, pośród bestsellerów, które nie zdążyły się sprzedać. Leżała? Co ja mówię, ona tonęła! Widziałam, ba, czułam, jak powoli przestaje istnieć. Patrzyła na mnie łagodnie – czarnym, nieco przykurzonym okiem, jak gdyby dawno pogodziła się ze swym losem. Z każdą chwilą ubywało jej coraz bardziej. Bałam się, że jeśli czegoś nie zrobię, za moment zniknie zupełnie, rozpłynie się, przepadnie bez śladu.

Nachyliłam się, by wyłowić ją z kolorowego morza przewodników-poradników-i-niezbędników. Dziś, po prawie dwóch latach, nie pamiętam, co najpierw przykuło moją uwagę: nazwisko autorki? ilustratorki? format książki? Ale pamiętam emocje, jakie towarzyszyły mi, gdy wreszcie wzięłam "Rynnę" do rąk. Lubię ten moment tuż przed pierwszym otwarciem książki. Ciekawość, ogromna ciekawość, połączona z niepewnością: co przyniesie początek, pierwszy akapit, pierwszy wers? Szelest papieru, zapach druku, niecierpliwość palców, pośpiesznie przewracających strony… "Rynna była długa i błyszcząca" – przeczytałam, i już wiedziałam, że razem wrócimy do domu.

Czym mnie urzekła? Przede wszystkim – językiem. Prostym, czystym, pięknym. Ryszard Kapuściński uważał, że w pisaniu "chodzi o to, żeby zdobyć się na pierwsze, najprostsze zdanie", bowiem "prostota wytwarza najwyższą przejrzystość". "Rynna" jest dla mnie pochwałą prostoty. Roksana Jędrzejewska-Wróbel ujawniła w swej książce dużą wrażliwość na doznania zmysłowe. Znajdziemy więc tutaj i plastyczne obrazy zmieniającego się deszczu, i poetyckie frazy ("wpatrywać się ciągle w ciemną czeluść"), i liczne powtórzenia, tworzące efekt muzyczny ("Spieszę się, spieszę się, lubię cię, lubię cię"). Dzięki rytmizacji tekstu, deszcz możemy nie tylko zobaczyć i poczuć, ale również – usłyszeć.

W naszej rynnie szumi jednak nie tylko deszcz. Tytułowa bohaterka nie jest przecież zwykłym, martwym przedmiotem, ale rynną pełną ludzkich uczuć i wspomnień. Nie może się nacieszyć widokiem błękitnej niezapominajki, martwi się, że zostanie porzucona na śmietniku, ale przede wszystkim – usycha z tęsknoty za deszczem. O każdej porze roku rynna niecierpliwie wypatruje deszczu, swojego "najwierniejszego przyjaciela". Spogląda w niebo i czeka, czeka, czeka… Deszcz określa jej byt, nadaje sens jej istnieniu. Ale i deszcz potrzebuje rynny. W końcu, jak sam mówi: "jesteśmy dla siebie stworzeni". Dlatego "Rynna" jest dla mnie opowieścią o przyjaźni, tęsknocie i przemijaniu – nie tylko pór roku. I może jeszcze o tym, że każda rynna ma swoją historię, a rynien jest przecież wiele…

Monika Solecka-Filipczak, laureatka lutowej (2012) edycji konkursu na recenzję książki dla dzieci

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Żółwik