Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Siedmiu Wspaniałych

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 5 marca 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii"
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
ilustr. Joanna Olechnowicz-Czernichowska
Wydawnictwo Bajka, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Elektryczne podgrzewacze do łap, wałek do masażu uszu, pas wyszczuplający ogon, uchwyty do robienia pompek, śpiewająca szczoteczka do zębów... To nie są najnowsze gadżety do pielęgnacji domowych zwierząt futerkowych, a przedmioty, które nabył sympatyczny wilk, aby uprzyjemnić sobie życie. Gdzie takiego zwierza spotkamy? Na pewno nie w lesie, a w książce Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel "Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii". A konkretnie w opowiadaniu pod nieco znajomym tytułem "Trzy obrotne świnki".

23 października 1960 roku odbyła się premiera amerykańskiego westernu pod tytułem "Siedmiu wspaniałych", którego scenariusz, oparty z kolei na fabule japońskiego filmu Akiro Kurosawy "Siedmiu Samurajów", opiewa losy siedmiu kowbojów postanawiających bronić meksykańskie miasteczko przed bandą ściągającą haracz. Autorka "Bzyk – Brzęka" nawiązuje do figury siedmiu wybawców i tworzy historię o koźlątkach - pierwszoklasistach, które jednoczą się przeciw gnębiącemu ich wilkowi z VI b. Opowiadanie o bohaterskich koziołkach nosi tytuł "Siedmiu Wspaniałych", a jakże!

Kojarzycie Roszpunkę? Bohaterkę jednej z baśni braci Grimm, która porwana przez czarownicę zamknięta została w wieży, skąd dzięki niezwykle długim włosom uratowana została, nie bez przeszkód, dodajmy, przez urodziwego księcia. Laureatka nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego odniosła się do motywu długowłosej Roszpunki w opowiadaniu "Wieża sławy". Stworzyła historię dziewczynki, której rodzice mieli zbyt wysokie aspiracje względem córki i oddali je do przedszkola dla przyszłych gwiazd, kierowanego przez niejaką Celebrycką. Tam zamiast ćwiczyć typowe dziecięce zdolności, hodowana była na celebrytkę w kategorii Pięknowłosa. Czy była szczęśliwa? Przeczytajcie sami!

To tylko trzy z siedmiu niezwykle dowcipnych opowiadań pomieszczonych w "Siedmiu Wspaniałych (...)" starannie opublikowanych przez warszawskie wydawnictwo Bajka, zilustrowanych przez Joannę Olechnowicz-Czernichowską.

Po pierwszej, dość pobieżnej, lekturze nie byłam przekonana, czy ta nawiązująca do klasyki baśni książka jest aby dobra dla moich chłopaków, czy nie zmąci im w głowach, jak setki bazujących na klasyce poczytajek. Wszak równolegle ich ojciec czytał im "Baśnie dla dzieci i dla domu" braci Grimm w tłumaczeniu  Elizy Pieciul-Karmińskiej. Ale teraz, po drugim i kolejnym czytaniu, zwracam honor! Autorka "Kamienicy" stworzyła świetne, współczesne, bliskie małemu czytelnikowi fabuły, które ledwie odnoszą się do znanych i lubianych baśni, nie spłaszczając ich i nie wyśmiewając. Roksana Jędrzejewska-Wróbel twórczo igra z tradycją, czasem zupełnie odwracając znany bieg historii, nadając bohaterom inne atrybuty i umiejętności, jak w opowiadaniu "Trzy obrotne świnki", w których to wilk jest sympatycznym, dobrodusznym stworzeniem, a prosiaki – wścibskimi akwizytorami.

Opowiadania mają walory nie tylko artystyczne, ale również wychowawcze i edukacyjne. Uczą dzieci, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, z emocjami, które tym sytuacjom towarzyszą, skąd czerpać pomoc i wsparcie. Rodzicom zaś Roksana Jędrzejewska-Wróbel stara się podpowiadać, co w wychowaniu dzieci jest najważniejsze, przy czym robi to subtelnie, z humorem, nie z pozycji wszystkowiedzącej matrony, a dobrej koleżanki. Polecam!

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Arctic
 • czaple