Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bajki pana Bałagana

Autorzy: , dodano Czwartek, 1 marca 2012 | kategoria: Z archiwum słonia

"Bajki pana Bałagana"
Jerzy Niemczuk
ilustr. Przemysław Woźniak
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1989


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Bałagan może być twórczy. Na przykład taki Pan Bałagan, który opowiada znane nam wszystkim klasyczne bajki, ale w zupełnie nowych wersjach. Takich, w których wszystko jest wywrócone do góry nogami: jest Królewna Śmieszka, Robak i rybka, dziwny Smak i niezwykły Smog, Brzydkie kociątko i Nieprzemakalny Kapturek. Sami przyznacie, że te bajki są dość osobliwe i nie ma się co dziwić, że nikt ich nie chciał słuchać. Nawet nie było wiadomo, jak się skończą i czy w ogóle mają jakiś morał. Któregoś dnia Pan Bałagan materializuje się w pokoju Wojtka i wprowadza tam swoje rządy. A Wojtek też jest bałaganiarzem nie z tej ziemi. Mama w kółko mu powtarza, żeby w końcu posprzątał w swoim pokoju - ale gdzie tam! Pan Bałagan podstępem wciąga chłopca (a razem z nim również czytelnika) w wir swoich zwariowanych opowieści. Wojtek dość szybko zaczyna mieć dość pokręconego czarownika i jego dziwacznych bajek. Gdyby tylko udało mu się uwolnić od tego całego bałaganu! Postacie występujące w bajkach nazywają chłopca księciem z Egejskiej. W każdej bajce pojawia się też szwarccharakter – Skrzek - mikrej postury niezbyt bystry gamoń w za dużym ubraniu.

„Bajki pana Bałagana” to doskonała lektura dla młodszych i starszych czytelników. Nieźle się ubawicie, tropiąc bohaterów znanych baśni w całkiem nowej odsłonie. Przekorne, oryginalne w formie bajki rozwijają wyobraźnię i przede wszystkim nie są nudne. Gra z konwencją wprowadza powiew świeżości. Klasyczne bajki nabierają charakteru, nie tracąc przy tym nic ze swego ciężaru gatunkowego. Oczywiście, jak to w bajkach bywa (nawet takich z gatunku kunsztowne pomieszanie z poplątaniem), na końcu znajdzie się też morał. Na uwagę zasługują również ilustracje Przemysława Woźniaka. Idealnie dopełniają treść bajek: kadry wyjęte wprost ze snu, czasami mroczne. Surrealistyczny klimat i fantastyczne wizje na długo pozostają w wyobraźni sprawiając, że mamy ochotę czytać od nowa.

Na podstawie książki powstał serial animowany dla dzieci oraz słuchowisko radiowe. Panu Bałaganowi głosu użyczył Jerzy Bończak, jako Babcia Ala wystąpiła niezapomniana Irena Kwiatkowska, w inne postaci wcielili się Mieczysław Gajda i Krzysztof Kołbasiuk.

Magdalena Świtała

link

Uwielbiam!!!
Mini mini obecnie puszcza ten animowany serial.
Pan Bałagan jest fenomenalny, jednocześnie złośliwy, zapominalski i przekorny. A same bajki przecież ciutkę niepokojące... Czytając pierwszy raz, miałam wrażenie, że Wojtkowi nie uda się wrócić z bajek.
A co myślisz o "Siedmiu wspaniałych" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel?

dodał: nieparyż, Niedziela, 8 lipca 2012 11:53

"Siedmiu wspaniałaych" niby z tej samej bajki, ale bliżej prozy życia, niż twórczy nieład:)

dodał: Magdalena Świtała, Czwartek, 12 lipca 2012 13:59

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa