Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Jaroszek i mała Rozalka

Autorzy: , dodano Czwartek, 23 lutego 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Jaroszek i mała Rozalka"
Beata Grochowska
ilustr. Elżbieta Jarząbek
proj. graf. Krzysztofa Frankowska
Muzeum Śląskie, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kim jest Jaroszek? Czy ktoś zna tego jegomościa? Jeśli nie, zapraszam do świata śląskich baśni. Jeśli komuś za daleko, podpowiem: to duch polny, żyjący na podmokłych łąkach, który przebrawszy się za bażanta, kuropatwę czy zająca wodził ludzi po bezdrożach. A gdyby go złapać, za miseczkę mleka opiekowałby się gospodarstwem. Tak się złożyło, że w grudniu 2011 roku Jaroszek zamieszkał w Muzeum Śląskim, raczej nie z powodów opiekuńczych, a przez wrodzoną ciekawość.

O przygodach tego sympatycznego duszka, buszującego wśród obrazów i eksponatów muzealnych, możemy poczytać w książeczkach autorstwa Beaty Grochowskiej. Do lutego 2012 wydano dwie publikacje. Pierwsza, zielona książeczka, opowiada o tym, kim jest Jaroszek i w jaki sposób zjawił się w muzeum, w drugiej, czerwonej, kudłaty skrzacik wraz z przyjaciółką przemierza galerię malarstwa polskiego, w zapowiadanej trzeciej części, duszek opuści muzeum, by udać się do Centrum Scenografii Polskiej.

"Jaroszek i mała Rozalka", druga z serii przygód o skrzacie w czerwonych spodenkach, rozpoczyna się tajemniczo. Widzimy duszka, podobnego nieco do hobbita, wpatrującego się smutno w szary prostokącik okna, tęskniącego do swojej przyjaciółki Oli i do wesołych zabaw na śniegu. Naraz słyszy jakiś śmiech. Sadzi, że to jakieś dzieci ukryły się w muzeum, więc biegnie im na ratunek. Tuż przed drzwiami Galerii Malarstwa Polskiego wywija koziołka, poślizgując się na wyfroterowanej podłodze. - Czy aby Pan nie doznał jakiej krzywdy? - słyszy Jaroszek nad głową. Przed nim stoi dziewczynka, Rosalie Glaser, z którą już wkrótce kudłate stworzenie przeżyje mnóstwo przygód, a przy okazji liźnie trochę wiedzy o sztuce, historii muzeum i dobrych manierach. A także ulepi bałwanka tuż przed dworkiem namalowanym przez Chełmońskiego, czym wprawi w zdumienie opiekunkę ekspozycji.

Opowiastki o Jaroszku powstały z myślą o najmłodszych czytelnikach, by nie tylko zachęcić ich do czytania o sztuce, ale przede wszystkim do żywego kontaktu ze eksponatami Muzeum Śląskiego. Przy czym historyjki są tak wciągające, tak plastyczne, również za sprawą ilustracji Elżbiety Jarząbek i projektowi graficznemu Krzysztofy Frankowskiej, że zachęcają do lektury także dorosłych. Ponadto motywują nie tylko do wycieczek w kierunku wspomnianego muzeum, ale do jakiegokolwiek kulturalnego miejsca.

Co więcej "Jaroszki" wydane zostały z niezwykłą starannością, estetycznie i nowocześnie. Przyjemnie trzymać w dłoniach tak ciekawą edytorsko książkę opublikowaną w celach głównie edukacyjnych, która kształtuje gusta estetyczne, namawia do kontaktu ze sztuką, pielęgnuje śląską tradycję – niektóre wyrażenia zostały napisane w gwarze śląskiej. Warto wspomnieć, że na książeczkach rzecz się nie kończy, dostępne są także pocztówki z Jaroszkiem i zakładki. Na odwrocie tej ostatniej znajduje się minisłowniczek śląsko–polski. Bo który Polak, a nawet Ślązak wie, co to maszkety czy gracki​?

Moim chłopakom w wieku przedszkolnym bardzo spodobały się opowiastki o Jaroszku. Z pewnością ucieszyliby się, gdyby Muzeum Śląskie stworzyło również stronę internetową, na której dostępne byłyby gry, rebusy i kolorowanki z Jaroszkiem w roli głównej. Czas pokaże, jakie będą losy kudłatego skrzata!

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik