Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wawel. Zamek tajemnic

Autorzy: , dodano Środa, 17 kwietnia 2013 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wawel. Zamek Tajemnic"
Magdalena Skrabska
ilustr. Elżbieta Wasiuczyńska
Zamek Królewski na Wawelu, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zwiedzanie muzeum wcale nie musi być nudną wycieczką i kojarzyć się z filcowymi kapciami nie do pary. Można je zamienić w ciekawą przygodę albo baśniową podróż. Taką możliwość otwiera przed czytelnikiem "Wawel. Zamek Tajemnic". Nie jest konwencjonalnym przewodnikiem, choć oprowadza czytelnika po zabytkowych komnatach Wawelu i wystawach. To bajkowa opowieść o niezwykłych postaciach zamieszkujących wawelski zamek, które ożywają dopiero nocą, kiedy cichnie gwar zwiedzających turystów, a pracownicy muzeum udają się do domów. Którejś nocy mieszkańcy ekspozycji ze wschodnią sztuką odkrywają zniknięcie perskiej wróżki Pari. Nie pozostaje im nic innego, jak wyruszyć na poszukiwania.

Autorka prowadzi czytelnika pod osłoną nocy przez komnaty i wystawy, Świat Wschodu, prezentując kolorowe stworzenia znane z dawnych legend i prawdziwych bohaterów. Opisując ich wprowadza czytelników do egzotycznego świata kultury i sztuki Wschodu. Poszczególne eksponaty stają się pretekstem do snucia opowieści mających swe korzenie w orientalnych baśniach. W rzeczywistość niepostrzeżenie wkrada się magia, czas płynie inaczej, aż żal rozstawać się z dopiero co poznanymi bohaterami. Trochę szkoda, że autorka nie poświęciła im więcej uwagi, poszerzając ich opisy. Dla niektórych może to być pierwsza styczność z tak niezwykłymi postaciami, podobnie jak i z wawelskim zamkiem.

Tak skonstruowana fabuła intryguje i zachęca do zwiedzana bardziej, niż tradycyjne przewodniki. Zachęca do zwiedzania z książką w ręce i samodzielnego odkrywania wawelskich skarbów i tajemnic. Kto wie, może nawet uda się odnaleźć bohaterów opisanych w książce? Pomocna może okazać się mapa, na której zaznaczono miejsca pochodzenia naszych bohaterów oraz słownik ze zdjęciami, w przystępny sposób objaśniający trudniejsze pojęcia w tekście.

Książkę pięknie zilustrowała Elżbieta Wasiuczyńska, dobrze znana dzieciom autorka postaci Pana Kuleczki. Jej ilustracje mienią się feerią ciepłych, nasyconych barw: intensywnej czerwieni, słonecznej żółci czy różnych odcieni fioletów. Idealnie komponują się z historią opowiedzianą w książce, akcentując orientalny klimat opowieści. Baśniowe i nastrojowe zapraszają do zwiedzania zamkowych sal i bliższego kontaktu z niezwykłymi postaciami Wschodu.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • OKO
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach