Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bzyk Brzęk

Autorzy: , dodano Środa, 15 lutego 2012 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Bzyk Brzęk"
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
ilustr. Jona Jung
Wydawnictwo Bajka, 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Mucha to niezbyt lubiany owad, prawda? Szczególnie ta domowa, siadająca uparcie na wszelkim jedzeniu, roznosząca wiele chorobotwórczych bakterii i nieznośnie gilgocząca nasze nogi czy ręce. Choć to ostatnie nie przeszkadza mi zupełnie! Nie to co pszczoła, pracowita i pożyteczna. Mucha jest najczęściej niesympatycznym, prowadzącym do zguby, co najwyżej naiwnym lub tchórzliwym bohaterem bajek czy wierszy, jak u Brzechwy, Konopnickiej, Krasickiego czy w kreskówkach. Ten niemiły wizerunek kosmopolitycznego owada postanowiła zmienić Roksana Jędrzejewska-Wróbel do spółki z Joną Jung w swojej książce "Bzyk Brzęk". I zrobiła to z wprawą wytrawnego pijarowca.

Bzyk Brzęk wraz ze swoją ciotką Rączycą Czarnonogą, czyli pierwszoplanowe postacie omawianej książki, pędzą radosny żywot w mieszkaniu państwa... hm, nie wiemy jak oni się nazywają. Muchy mówią o nich "lokatorzy". Wieść niesie, że czasem zapominają po sobie posprzątać, co skwapliwie wykorzystują nasi skrzydlaci bohaterowie. Bzyk Brzęk jest sympatyczną, wszędobylską muchówką, która rozpoczyna dzień od ćwiczeń fizycznych i afirmacji siebie. Codziennie zdarzają się mu rozmaite przygody wynikające z jego nieposkromionej ciekawości świata oraz energii. Rączyca Czarnonoga to mucha elegantka lubiąca wylegiwać się w swoim bujanym fotelu oraz podkręcać czułki. Jest nie tylko ciocią oraz przyjaciółką Bzyka, ale bywa także zrzędliwą mamuśką, pouczającą i strzegącą przed wszystkim, nawet przed samym Bzykiem.

Przygody tej sympatycznej dwójki układają się w ciąg fabularny, ale można je śledzić niezależnie, gdyż każda tworzy zamkniętą całość. Opowiastki są krótkie, dwu lub trzystronicowe, rzadziej dłuższe, napisane przystępnym dla przedszkolaka językiem, pełnym ciekawych dialogów, zabawnych ilustracji.

Perypetie Bzyka można podzielić na dwa zbiory. W jednym znalazłyby się te, które dotyczą jego samego, jego smutków, problemików czy marzeń. Drugi zawierałby przygody związane z poznawaniem przez Bzyka Brzęka innych owadów. Począwszy od Rączycy Czarnonogiej, przez ślimaka, biedronkę Teosia, motylka, superpająka Józefa, pasikonika na dżdżownicy w turbanie skończywszy.

Z pomocą żuwaczek Bzyka Brzęka i jego ciotki autorka „Siedmiu Wspaniałych” rozmawia z dziećmi o uczuciach, stereotypach, tożsamości, niezależności, przyjaźni. Przedstawia świat pełen radości, beztroskiej zabawy, ale również czających się pułapek. Taki, w którym odnaleźć się można dzięki własnej inicjatywie i czujnej obecności kochanej osoby. Polecam tę książkę również tym czytelnikom, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o pospolitych insektach. Bzyk Brzęk i Rączyca Czarnonoga zostali zaopatrzeni w ludzkie uczucia, głos i sposób myślenia, ale pewne cechy pozostały im na wskroś owadzie. Między innymi rzeczone żuwaczki.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple