Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rozbójnik Hotzenplotz

Autorzy: , dodano Środa, 28 marca 2012 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Rozbójnik Hotzenplotz"
Otfried Preussler
ilustr. Franz Josef Tripp
przeł. Joanna Borycka-Zakrzewska
Wydawnictwo Bona, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

O "Rozbójniku Hotzenplotzu" pisaliśmy już na naszym portalu piórem Magdy Świtały - tu. Wtedy jeszcze nie było polskiego wydania, żałowaliśmy, wzdychaliśmy i... udało się:) Wydawnictwo Bona podjęło wyzwanie i oto nasze oczy cieszy polska wersja powieści Otfrieda Preusslera z dynamicznymi, zabawnymi, czarno-białymi rysunkami Franza Josefa Trippa.

W tej bajce mamy do czynienia z klasycznym starciem dobra i zła. Zło uosabiają tytułowy rozbójnik i potężny czarownik Atanazy Doskwierus. Galeria dobrych postaci jest dużo większa, wypada wymienić oczywiście głównych bohaterow, czyli Kacpra noszącego na głowie charakterystyczną szlafmycę i jego przyjaciela Józia w kapeluszu z piórkiem. Pewnego dnia zuchwały Hotzenplotz strasząc i grożąc zabiera babci Kacpra jej ulubiony grający młynek do kawy. Chłopcy podstępem chcą się dostać do kryjówki rozbójnika i odzyskać młynek, ale zbój jest czujny i wtrąca do więzienia Józia, myśląc, iż więzi Kacpra. Zaś Kacper trafi do okrutnego Doskwierusa. Chłopcy zamienili się wcześniej nakryciami głów i dzięki temu fortelowi uda im się ostatecznie przechytrzyć i rozbójnika, i czarownika. I na dodatek uwolnią piękną wróżkę Amarylis. Przeczytajcie dzieciom, jak do tego dojdzie. Powieść zgrabnie przełożyła Joanna Borycka-Zakrzewska. Szczerze zaśmiewaliśmy się z celowo przekręcanych przez chłopców imion Hotzenplotza i Doskwierusa - inwencji tłumaczce z pewnością nie zabrakło:)

Powieści niemickiego pisarza Otfrieda Preusslera to klasyka literatury dziecięcej. Jeśli polubicie "Rozbójnika Hotzenplotza", to możecie sięgnąć także po: "Malutką czarownicę" (wyd. Dwie Siostry), "Małego Duszka" (dla młodszych) i "Krabata". Na dokładkę wydawnictwo Bona zamierza wydać niebawem "Przygody Małego Wodnika".

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Nareszcie!!!!!!!! Już się nie możemy doczekać:)

dodał: be.el, Poniedziałek, 13 lutego 2012 07:34

Jest to świetne opowiadanie o rozbójniku, młynku do kawy, dwóch chłopcach, babci, czarnoksiężniku i wróżce... Co to wszystko może mieć ze sobą wspólnego?
Opowiadanie to jest przeznaczone dla dzieci, a powiemy Wam, że i my przeczytałyśmy je z ogromnym zainteresowaniem :)

Książeczka jest bardzo fajna, ciekawa, zabawna, z lekkim dreszczykiem i dużą ilością niezwykle humorystycznych ilustracji. Mimo, że są one czarno białe, to dodają książce ogromnego uroku :)

Gorąco polecamy, jesteśmy pewne, że każde dziecko przeczyta czy też posłucha tej opowieści z wielką przyjemnością. I mimo, że stron i tekstu jest sporo, zapewniamy, że czyta się ją bardzo szybko :)

dodał: Marta i Ania, Wtorek, 6 marca 2012 00:39

Książka z pewnością jest świetna. Zamierzam ją niedługo sama przeczytać, bo mój syn nie zaczekał na mnie i kiedy byłam w pracy przeczytał ją w dwie godziny sam i podsumował "suuuper!":-)

dodał: Mama_Adama, Środa, 28 marca 2012 13:54

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO