Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tato, a po co?

Autorzy: , dodano Środa, 28 marca 2012 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Tato, a po co?"
Wojciech Mikołuszko
ilustr. Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Multico, 2012

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Podobno nie ma głupich pytań, to z odpowiedziami może być problem. Nawet naukowcy nie mają w zanadrzu satysfakcjonujących wyjaśnień w związku z wydawałoby się banalnymi wątpliwościami. Bo jak wytłumaczyć taką kwestię: dlaczego spadający z drzewa liść kręci się, zamiast lecieć prosto w dół? Albo po co człowiekowi czkawka? A taka zagadka: dlaczego lubimy słuchać piosenek??? Autor książek "Tato, a dlaczego?" i "Tato, a po co?" Wojciech Mikołuszko pisze tak: "Wielcy badacze często nie znają odpowiedzi na proste dziecięce pytania. Co nie znaczy, że nie mają paru bardzo interesujących hipotez". Na szczęście, bo ciekawskie dzieci nie dałyby nam, rodzicom, spokoju:)

U mnie w domu obie książki cieszą się dużym zainteresowaniem. Pierwszą część "przerabialiśmy" już w zeszłym roku. Nie wszystkie zagadnienia były w pełni zrozumiałe dla siedmiolatka, ale i tak lubił słuchać wyjaśnień typu: dlaczego bekamy, czy gry komputerowe są niezdrowe, po co są komary, dlaczego ptaki zderzają się z przedszkolami i co to są siniaki itp. Dziennikarz naukowy Wojciech Mikołuszko jest zasypywany podobnymi pytaniami przez własne dzieci, Idę i Kacpra. Właśnie ich uczynił bohaterami przygód, które stają się punktem wyjścia każdego rozdziału w obu książkach. Wspomnę jeszcze, że wszystko zaczęło się od autorskiego bloga "A dlaczego?", który zgrabnie ewoluował w książkę jedną, potem drugą.Czy będzie trzecia? Zobaczymy:)

W drugiej części, podzielonej na pięćdziesiąt rozdziałów zilustrowanych dowcipnie przez Tomasza Samojlika, uda nam się rozwikłać tak nietypowe zagadnienia jak np. ważniejszy mózg czy serce, czy rośliny mają mięśnie, kto urodził tych ludzi, których nikt nie urodził (czyli pierwszych ludzi), czy da się przewiercić Ziemię na wylot (jeśli nie daje Wam ta kwestia spokoju, to odpowiem, że nie:), do czego potrzebne są bagna albo czy dorośli rozumieją dzieci (a jak myślicie?:). Mikołuszko odpowiada na pytania rzetelnie, nie unikając przy tym żartobliwego, lekkiego tonu. Korzysta z pomocy specjalistów i naukowców, których wymienia w ostatnim rozdziale, wiedzę czerpie również z książek, artykułów, wykładów i oczywiście z internetu.

Zaręczam, że nie będzie to nudna lektura, zwłaszcza jeśli książkę przeczytacie wspólnie. Z pewnością będzie to zaczątek arcyciekawych domowych dyskusji. A w przyszości może kariery naukowej Waszej pociechy, kto wie?

Ewa Skibińska 

link

Nie wiem czy to jest idealna książka dla mojej koleżanki ma 10 lat i mam zamiar kupić jej prezent na urodziny. CZY TO ODPOWIEDNIA KSIĄŻKA????? &:)

dodał: Słodki dociekliwiec, Czwartek, 26 kwietnia 2012 13:24

Jeśli koleżanka lubi książki popularnonaukowe, to będzie to dobry prezent. Rozdziały czyta się z zainteresowaniem, w każdym mamy do czynienia z innym zagadnieniem. Młodzi bohaterowie Ida i Kacper dodatkowo "oswajają" problematykę, która z pewnością nie znudzi małego, ale i starszego czytelnika.

dodał: Ewa Skibińska, Czwartek, 26 kwietnia 2012 18:15

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej