Autorzy

Ostatnio dodany

Ostatnio komentowany

Westendorp Fiep

ilustratorka

Fiep Westendorp naprawdę nazywała się Sophia Maria Westendorp, ale od najmłodszych lat mówiono do niej Fiep. Urodziła się 17 grudnia 1916 roku w Zaltbommel nieopodal Hertogenbosch w Holandii. Już jako dziewczynka chciała zostać ilustratorką i uparcie dążyła do celu. Pierwsze zamówienie otrzymała w 1937 roku. Miała zilustrować przewodnik po Zaltbommel.

Fiep skończyła szkołę rzemiosła artystycznego w Den Bosch a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Rotterdamie. Po wojnie współpracowała m.in. z czasopismami "Mandril", "Vrij Nederland" oraz z dziennikiem "Het Parool". Właśnie w "Het Parool" spotkała po raz pierwszy Annie Schmidt, z którą się bardzo szybko zaprzyjaźniła. Obie współtworzyły w tej gazecie feministyczną "Stronę dla kobiety (ale nie tylko dla niej)". Tam też na stronie dla dzieci 13 września 1952 roku ukazało się pierwsze opowiadanko o "Julku i Julce". Fiep postanowiła je zilustrować, rysując czarne dziecięce sylwetki. Szybko zorientowała się, że to nie takie proste wyzwanie - Julek i Julka nie mogli stać jedno za drugim, gdyż zamieniliby się w bezkształtną czarną masę, nie mogli również być przedstawiani en face, gdyż nie widać by było ich wyrazu twarzy. Jednak po wielu latach, kiedy stworzyła mnóstwo kolorowych ilustracji, stwierdziła, że najbardziej lubiła rysować właśnie te czarno-białe. I to właśnie czarno-białe ilustracje do "Julka i Julki", upraszczane i unowocześniane przez autorkę z biegiem lat, stały się ikonami holenderskiej kultury dziecięcej. Można je spotkać niemal wszędzie: na torebkach, piórnikach, śliniakach, talerzykach, zabawkach. W Zaltbommel w 1992 roku postawiono nawet pomnik dwójce bohaterów.

Współpraca Fiep i Annie była fenomenem. Rozumiały się znakomicie, choć miały różne charaktery. Fiep nie znosiła prac, które musiała przygotować na ostatnią chwilę, Annie natomiast uwielbiała takie wyzwania. Ich praca zaczynała się od nakreślenia tematu nowego opowiadania, do którego Fiep robiła szkice. Annie wybierała jeden z nich i pisała tekst. Później Fiep wykańczała rysunek. Dzięki podobnemu poczuciu humoru współpraca ukladała się idealnie.

Fiep ilustrowała nie tylko książki Annie, współpracowała też z innymi autorami, m.in. Mies Bouhuys ("Pim en Pom"), Henriette van Eyk, Wim Hora Adema, Marjolein de Vos, Han G. Hoekstra i z wielu, wielu innymi. Przygotowywała również kampanie reklamowe.

W Holandii co roku przyznaje się nagrodę Złotego i Srebrnego Pędzla za najlepsze ilustracje. Na dwudziestopięciolecie tej nagrody uhonorowana została w sposób szczególny Fiep Westendorp. W 1997 roku, już po śmierci Annie, Fiep odebrała "Pędzel za całokształt twórczości" - nagrodę utworzoną specjalnie dla niej. 

Niezapomniana ilustratorka umarła 3 lutego 2004 roku w Amsterdamie w wieku 87 lat.


Zobacz także:

"Julek i Julka" cz. 1,2,3,4,5, wyd. Hokus-Pokus

"Pluk z wieżyczki", wyd. Hokus-Pokus

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej