Muzyka jest blisko każdego z nas

Poniedziałek, 20 lutego 2012

Nie zakładałam, że moja książka zdobędzie tak prestiżową nagrodę, ale przyznam, że gdy po wydaniu wzięłam ją po raz pierwszy do ręki, już wiedziałam, że jest to niesamowita publikacja - mówi Anna Czerwińska-Rydel, autorka "Wszystko gra", książki nagrodzonej Bologna Ragazzi Award 2012.

Ewa Skibińska: Zdziwiona? Szczęśliwa w związku z nagrodą w Bolonii? Książka jest świeżutka, na rynku od jakichś trzech miesięcy, może nie wszyscy jeszcze znają tytuł. A tu główny laur w kategorii "Non Fiction" :)

Anna Czerwińska-Rydel: Oczywiście, że się cieszę! Pewnie, że jestem szczęśliwa! To wspaniała wiadomość! Nie zakładałam, że moja książka zdobędzie tak prestiżową nagrodę, ale przyznam, że gdy po wydaniu wzięłam ją po raz pierwszy do ręki, już wiedziałam, że jest to niesamowita publikacja.

ES: Jest Pani autorką tekstu i pomysłodawczynią serii muzycznej, którą wydaje Wytwórnia. Dlaczego muzyka?

ACz-R: Muzyka jest najbardziej nieuchwytną, ulotną ze sztuk. Nie jest łatwo pisać o niej, pokazać ją graficznie. Być może dlatego nie ma na rynku wielu pozycji o muzyce. Dla mnie, jako dla muzyka i autorki książek dla dzieci, ta tematyka stała się oczywistym wyzwaniem. I tak powstał pomysł na serię. Wydawca - Magda Kłos-Podsiadło - jest Osobą niezwykle otwartą i twórczą. Wspierała mnie od początku w pomyśle, cieszyła się z każdego tytułu, inspirowała i akceptowała moje kolejne "wymysły". Nigdy nie mówiła nie. Choć czasem potem w "praniu" okazywało się, że coś się nie sprawdza, z czegoś trzeba zrezygnować, to jednak miałam poczucie aprobaty i wolności twórczej. To niezwykle ważne i inspirujące dla autora.

ES: Jak się pisze o muzyce dla dzieci?

ACz-R: Mam wrażenie, że dziecko przez swoją naturalność (dopóki nie zostanie "skażone" ukierunkowaną edukacją) ma czystość odbioru zarówno muzyki jak i literatury. Cudownie jest pisać dla kogoś, kto nie myśli stereotypami, potrafi odbierać przekaz bezpośrednio, spontanicznie, zaskakując często interpretacją i odczuciami. Spotkanie muzyki i literatury - dwóch różnych języków, za pomocą których można opowiadać dziecku "niestworzone historie", jest dla mnie tym najbardziej fascynującym momentem twórczym.

ES: Wytwórnia zapowiada kolejne tytuły "muzyczne". Jaka idea przyświeca serii?

ACz-R: "Wszystko gra" to pierwsza część z muzycznej serii, którą zamierza wydać Wytwórnia. Kolejne książki są na różnych etapach wydawniczych. Pisząc je starałam się trzymać obranej na początku linii - zabawy grą słów w tytule, pokazywania muzyki jako świata bardzo nam bliskiego, obecnego w różnych zaskakujących miejscach i sytuacjach życiowych. Mam nadzieję, że to sprawi Czytelnikom radość odbioru i zachęci do spontanicznego, naturalnego poznawania muzycznych niuansów i tajemnic. Moim celem jest pokazanie, że muzyka jest bardzo blisko każdego człowieka i nie trzeba latami ćwiczyć na skrzypcach, żeby móc się nią cieszyć.

ES: Wybiera się Pani do Bolonii na galę?:)

ACz-R: Bardzo chciałabym pojechać do Bolonii na galę. Jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, być może mi się to uda.

Anna Czerwińska-Rydel - pisarka, z wykształcenia muzyk i pedagog. Redaktor naczelna czasopisma dla dzieci "Mały Pielgrzym", wydawanego przez Wydawnictwo Bernardinum. Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i pomysłodawczynią serii "Posłuchaj mnie, mamo, tato", a także cyklu o słynnych gdańszczanach (wyd. Muchomor) oraz serii książek o muzyce (wyd. Wytwórnia).

(szczegółowa notka w naszym dziale "Autorzy" - tu)

Fot. archiwum A.Czerwińskiej-Rydel

« wróć na stronę listy artykułów

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Amelia i Kuba