Ostatnio dodane

Dwieście lat, Tintinie!

Wtorek, 24 września 2019

Ucieknijcie ze szkoły. To się opłaca

Wtorek, 17 września 2019

Ryms z kavką, czyli nowy cykl o... książkach! Część 1

Piątek, 13 września 2019

Books, Bücher, Libros, Livres sierpień 2019

Wtorek, 10 września 2019

Czeskie nowinki - odsłona piąta

Poniedziałek, 2 września 2019

 

Ostatnio komentowane

Klasycy przedwojennej ilustracji

Wtorek, 21 lipca 2015

Gdzie szukać aplikacji dla dzieci?

Piątek, 9 października 2015

Najważniejsze nagrody w dziedzinie: książka dla dzieci i młodzieży

Wtorek, 5 kwietnia 2016

Nowe szaty Andersena

Środa, 1 kwietnia 2015

Komiksowa podróż Shauna Tana

Piątek, 9 stycznia 2015

5 pytań do… czyli goście Rabka Festival 2019 mówią o książkach (cz. 7)

Wtorek, 30 lipca 2019

 

 

5 pytań do...Elżbiety Wasiuczyńskiej 

Głos Pani Eli jest jak jej ilustracje – ciepły, miękki, pastelowy. Ale, jak i na rzeczonych ilustracjach, wyczuwalnie zabarwia się emocjami. A odpowiedzi? Cóż, udzielone plastycznym językiem…

 

 1. Gdybym mogła spotkać dowolnego autora książek dla dzieci i młodzieży, byłby to…

Och. Alexander Milne. Co prawda czytałam też, niestety, wspomnienia Krzysia na temat jego dzieciństwa, które bywa odbierane jako bardzo ciepłe, kojące i czarowne, a wiem, że tata był zajęty swoimi innymi sprawami. Ale ta emanacja czułości poszła poprzez tekst. Dla mnie to jest książka idealna. Musieliby być w tandemie razem z ilustratorem, Shepherdem, bo uważam, że to jest idealny tandem, połączenie dwóch fantastycznych wyobraźni, ale też umiejętności opowiadania. Ilustracje czarno-białe, ale fantastyczne. To jest jedna z moich najukochańszych książek, w pierwszej setce, zdecydowanie na czołowej pozycji.

 2. Moje ulubione miejsce do czytania książek to…

Kula ziemska. Mieszczą się tam i mój fotel i leżanka i najzwyklejsze łóżko… Przestałam najzwyczajniej liczyć książki. Jedynie w kuchni, to jest jedyne pomieszczenie w naszym domu, gdzie nie ma półki z książkami – oprócz książek kucharskich – ale tak i w przedpokoju i w sypialni i w obu naszych pracowniach… Ostatni bastion, pusta ściana w sypialni, padł i już mamy pełen (uwaga! lokowanie produktu, Ł.Ł.) potrójny regał Billy, bo ja wiem, jakieś 400 książek, które się pojawiły nie wiadomo skąd. Tak że czytam wszędzie, w każdej pozycji, zawsze.

3. Bohater książki, którego chciałabym mieć pośród przyjaciół, to…

Chyba właśnie Miś o Bardzo Małym Rozumku, Kubuś Puchatek.

4. Książka mojego dzieciństwa to…

Baśnie Andersena z ilustracjami Jana Marcina Szancera. Konsumowałam ją nie znając jeszcze liter, a poznałam je jako pięciolatka. Pamiętam bardzo dokładnie ilustracje, wgapiałam się w nie i sama wymyślałam historie. Bo, niestety, mimo że to był inteligencki dom, to rodzice byli zajęci swoją lekturą. Nie czytano mi w dzieciństwie, tak że kiedy przeczytałam te Baśnie po raz pierwszy, to już miałam swoich ileś wersji na podstawie tych fantastycznych pełnych planów, szczegółów, detali, kostiumów, architektury z ilustracji Szancera. Zawsze bardzo na to zwracałam uwagę. Ilustracje to był osobny świat. I tak zostało.

5.Gdybym mogła użyczyć głosu jakiejś postaci książkowej, byłaby to…

Ooo! Pippi Långstrumpf. Chyba bez komentarza.

oprac. Łukasz Łęcki

 

Elżbieta Wasiuczyńska - zajmuje się malarstwem i grafiką użytkową. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa w pracowni prof. Juliusza Joniaka i dyplom (nagrodzony Medalem Rektora) na wydziale grafiki w pracowni książki i typografii prof. Romana Banaszewskiego. Zilustrowała kilkadziesiąt książek. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia 2001 za ilustracje do opowiadań "Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka, wyróżnienie w konkursie Świat przyjazny dziecku za książkę "Bajka o ślimaku Kacperku" Małgorzaty Strzałkowskiej, "Bronze medal" International Calendar Exibition Stuttgart 2006 za ilustracje do "My first calendar Heye", wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2007 PS IBBY za ilustracje do książki "ZOO" Jarosława Mikołajewskiego, a w 2009 roku w tymże konkursie główną nagrodę graficzną za książkę autorską "Mój pierwszy alfabet".

notka ze strony Naszej Księgarni

fot. endo.pl

« wróć na stronę listy artykułów

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik