Ostatnio dodane

Choroba jako forma istnienia w ilustracjach Bożeny Truchanowskiej

Czwartek, 20 czerwca 2019

Co nowego za granicą? Zosia Gwardyś poleca!

Czwartek, 6 czerwca 2019

Czeskie nowości - odsłona czwarta

Niedziela, 2 czerwca 2019

Mała Czcionka poleca sześć zagranicznych premier

Poniedziałek, 20 maja 2019

Samouk spod Mościsk

Poniedziałek, 13 maja 2019

 

Ostatnio komentowane

Klasycy przedwojennej ilustracji

Wtorek, 21 lipca 2015

Gdzie szukać aplikacji dla dzieci?

Piątek, 9 października 2015

Najważniejsze nagrody w dziedzinie: książka dla dzieci i młodzieży

Wtorek, 5 kwietnia 2016

Nowe szaty Andersena

Środa, 1 kwietnia 2015

Komiksowa podróż Shauna Tana

Piątek, 9 stycznia 2015

Czeskie nowości - odsłona trzecia

Wtorek, 16 kwietnia 2019

 

Jeśli przychodzi Wam na myśl lekka i zgrabna kombinacja lekcji literatury z historią bardziej i mniej zjawiskowych wynalazków ludzkości, myślicie o książce Vynálezárium.

Tercet Robin Král, Jana Hrušková oraz Zuzana Brečanová (odpowiednio:) napisali szereg form poetyckich: sonety, fraszki, limeryki itp., zgrabnie i dowcipnie je zilustrowali a potem wszystko złożyli w książkę, która się nie nudzi, która inspiruje i bawi. W różnych formach literackich podano tu historię geniuszu myśli ludzkiej, której wynikiem są szachy, kostka cukru, pismo, słuchawki, wanna, promienie gamma, piorunochron i wiele, wiele innych obiektów, których używamy codziennie i od święta. Zapewne ze względu na formę, bardziej dowcipną i chwytliwą niż popularno-naukową, nie ma tu miejsca na daty czy szczegóły okoliczności, w których narodziły się owe patenty, ale trzeba przyznać, że Vynálezárium jest inspiracją i iskrą do dalszych poszukiwań i rozważań filozoficzno-historyczno-technicznych. Myśl, która drzemie w książce, czy raczej nawołuje, kusi, chowa się i znika, zapraszając do wspólnej gry, to przekonanie, że umysł ludzki jest najciekawszy na całym świecie. Książka ta jest hymnem błyskotliwości i otwartości myśli, który opiewa wynalazki ludzkości od zarania dziejów.

Zgrabna, dowcipna szata graficzna oraz ilustracje nie pozwalają odłożyć książki, dość zresztą obfitej, dopóki się jej nie skończy. Tekst, mimochodem, jest wierszowaną lekcją historii literatury – informacje o kolejnych wynalazkach pojawiają się w formie rytmicznej i rymowanej, prezentując różne gatunki poetyckie, takie jak sonet, fraszka, pantum, kaligraf, limeryk itd. Dzięki tej wdzięcznej formie daleko  Vynálezárium do mozolnego i przydługiego wywodu, a dodatkowej lekkości dodają mu ilustracje – trochę zawadiackie, bezpośrednie, monochromatyczne. Porozrzucane po stronie, skomponowane z tekstem jako formą graficzną są niezwykle dynamiczne - wszak przedstawiają „akt wynalazarotski”!

Vynálezárium to połączenie litery i obrazu na wielu poziomach – po pierwsze jest to po prostu bogato ilustrowana książka, ale też swoiste studium nad relacją znaczącego i znaczonego, poprzez który pozdrawia uwielbiany przez studentów teorii literatury Ferdinand de Saussure. Oznacza to, że ta książka to idealna lektura dla: młodych czytelników, których ciekawi świat, młodych czytelników, których świat nie ciekawi (a remedium na to jest właśnie  w Vynálezárium), rodziców (kto sobie na co dzień uzmysławia, że ktoś kiedyś usiadł i wynalazł cukier w kostkach?!), studentów teorii literatury, grafików i projektantów książek, tych co nie znoszą nudy. I pewnie jeszcze przyszłych wynalazców, kto wie.

 

Ula Jankowska, księgarka mieszkająca w Pradze

« wróć na stronę listy artykułów

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach