Ostatnio dodane

Czeskie nowości - odsłona trzecia

Wtorek, 16 kwietnia 2019

Mała Czcionka poleca...

Czwartek, 11 kwietnia 2019

Czeskie nowości - odsłona druga, z lekkim poślizgiem, ale jest :)

Niedziela, 10 marca 2019

Bo awanturą adaptacja jest

Piątek, 1 marca 2019

Znany cykl Małej Czcionki z nowym plakatem :)

Sobota, 16 lutego 2019

 

Ostatnio komentowane

Klasycy przedwojennej ilustracji

Wtorek, 21 lipca 2015

Gdzie szukać aplikacji dla dzieci?

Piątek, 9 października 2015

Najważniejsze nagrody w dziedzinie: książka dla dzieci i młodzieży

Wtorek, 5 kwietnia 2016

Nowe szaty Andersena

Środa, 1 kwietnia 2015

Komiksowa podróż Shauna Tana

Piątek, 9 stycznia 2015

Premiery z zagranicy wg Małej Czcionki

Poniedziałek, 5 marca 2018

 

 

 

Mein kleines Vogelbuch ("Mała księga ptaków")
Katrin Wiehle, Beltz & Gelberg, 16 s. 
wiek: 3+

Od pierwszego śpiewu skowronka o poranku, po wieczorną pieśń kosa - w tej 100% naturalnej książce obrazkowej przedstawione zostały 24 rodzime gatunki ptaków i ich cechy szczególne. Przejrzyste kształty i kolory, proste teksty i najistotniejsze informacje sprawią, że książka trafi do najmłodszych czytelników i stanie się wspaniałym przewodnikiem po świecie ptaków!

Na stronie internetowej wydawnictwa (www.beltz.de/vogelbuch) zgromadzone zostały głosy wszystkich bohaterów książki.

 

 

Eins zwei drei Vampir ("Raz dwa trzy wampiry")
Nadia Bude, Peter Hammer Verlag, 20 s.
wiek: 3+

Od czasu premiery w 1999 roku, pierwsza książka obrazkowa Nadii Bude pt. "Raz dwa trzy psy" obsypana została licznymi nagrodami i awansowała do miana klasyki literatury dziecięcej. Przyszedł czas na kontynuację. Straszni bohaterowie książki maszerują trójkami. Każde trio dopełnia czwarta postać, która tworzy rym do reszty, a jednocześnie otwiera kolejną trójkę. 

Nie musimy się jednak martwić o dziecięce dusze. Szkielety, tarantule, rekiny i szerszenie są w tej książce równie straszne jak trzyletnia zjawa pukająca do naszych dni w halloweenowy wieczór.


Pompon Ours dans les bois
Benjamin Chaud, Helium, 32 s.
wiek: 3+

W lesie panuje spokój. Tata niedźwiedź rozmyśla, mama niedźwiedzica skubie szyszkę, a mały niedźwiadek nadal drzemie... Pompon strasznie się nudzi. Nikt się z nim nie bawi, nikt mu nie śpiewa, nikt nie drapie go po plecach. I nagle Pompon pęka! Po znanej polskim czytelnikom "Misiowej piosence" oraz dwóch niewydanych dotąd w Polsce kolejnych częściach serii, ponownie spotykamy się z całą misiową rodziną! Nowa przygoda, gęsta jak las, w której od szczegółów roi się jak od grzybów po deszczu, pozwala drżeć z przerażenia ...i śmiać się na cały głos!

 

Earth Verse: Haiku from the Ground Up ("Wierszem o Ziemi. Haiku od podstaw")
Sally M Walker, il. William Grill, Candlewick Press, 48 s.
wiek: 7+

Skały, skamieniałości, trzęsienia ziemi.
Siedemnaście krótkich sylab.

Naukowe haiku o Ziemi!

W wyjątkowej kombinacji haiku i impresjonistycznej, a zarazem wiernej realiom sztuki, ta jedyna w swoim rodzaju książka zachęca czytelników do żartobliwego spojrzenia na naszą planetę i zachodzące w niej procesy. Sally M. Walker opisuje liczne cuda Ziemi - skamieniałe szkielety roślin i zwierząt, wspaniałe erupcje wulkanów, niekończące się cykle hydrologiczne - za pomocą prostych, czasem metaforycznych, trzylinijkowych haiku. Profesjonalnie opracowana szata graficzna autorstwa Williama Grilla, doskonale znanego czytelnikom z dwóch, wydanych również w Polsce, książek: "Wyprawa Shackletona" i "Wilki z Nowego Meksyku", stanowi wizualne odniesienie do każdego wiersza. Walker i Grill wykorzystują swój talent, aby w prosty i przejrzysty sposób przedstawić naukowe zawiłości stojące za każdym zjawiskiem. Unikalne, artystyczne powiązanie poezji i nauki z pewnością oczaruje wszystkich czytelników zainteresowanych otaczającym nas światem.

 

Under the Canopy: Tales of Trees ("Pod baldachimem: historie drzew")
Iris Volant, il. Cynthia Alonso, Fyling Eye Books, 56 s.
wiek: 6+

Drzewa są płucami świata. Przenikają naszą historię, mity i kulturę. Każdy region i naród ma swoje opowieści o drzewach, prawdziwe lub legendarne, które pomagają nam zrozumieć siebie i piękno naturalnego świata wokół nas. Ta bogato ilustrowana książka bada znaczenie kulturowe drzew w różnych społeczeństwach. Od drzew oliwnych w Atenach, po drzewa eukaliptusowe w Australii. Poznaj miejsce drzew w historii i mitologii całego świata.

 

We're All Works of Art (Każdy z nas to dzieło sztuki)
Rose Blake, il. Mark Sperring, Pavilion Children's, 32 s. 

Nasza ciała mogą różnić się formą i kształtem, ale pomyśl, jak nudny byłby świat gdybyśmy wszyscy wyglądali tak samo! Celebrujmy inność i różnorodność dzięki tej książce, która pokazuje, że bycie innym jest czymś normalnym, a wręcz doskonałym. Podchodząc do kwestii z perspektywy sztuki, książka udowadnia na podstawie różnych stylów i nurtów, że tak jak nie ma dwóch takich samych obrazów, tak i ludzie są całkowicie niepowtarzalni. "Każdy z nas to dzieło sztuki" stanowi również ciekawy przewodnik po historii od czasów prehistorycznych po kubizm. Nastrojowy a zarazem dowcipny tekst znakomicie nadaje się do głośnego czytania.

 

Jumble Wood ("Mozaikowy las")
Helena Covell, Flying Eye Books, 32 s.
wiek: 3+

Za górami, za lasami był sobie las. Mozaika zwrotów i obrotów, wzlotów i upadków oraz niewiadomych. Każde z małych stworzonek, które w nim żyło miało coś, co czyniło je szczęśliwym. Wszyscy oprócz Pod, który zwyczajnie nie może go znaleźć. Zirytowany i smutny Pod wyrusza w poszukiwaniu swojego szczęścia, tylko po to, by znaleźć je wśród przyjaciół, których spotyka po drodze.

* Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców. Tłumaczenie: Mała czcionka. 

« wróć na stronę listy artykułów

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • OKO