Ostatnio dodane

Books, Bücher, Libros, Livres. Mała Czcionka poleca...

Poniedziałek, 12 listopada 2018

8 marca, czyli inna wśród swoich

Niedziela, 11 listopada 2018

Inni

Czwartek, 25 października 2018

Prawdziwych przyjaciół poznaje się przy gotowaniu zupy

Piątek, 19 października 2018

Books, Bücher, Libros, Livres. Mała Czcionka poleca...

Środa, 10 października 2018

 

Ostatnio komentowane

Klasycy przedwojennej ilustracji

Wtorek, 21 lipca 2015

Gdzie szukać aplikacji dla dzieci?

Piątek, 9 października 2015

Najważniejsze nagrody w dziedzinie: książka dla dzieci i młodzieży

Wtorek, 5 kwietnia 2016

Nowe szaty Andersena

Środa, 1 kwietnia 2015

Komiksowa podróż Shauna Tana

Piątek, 9 stycznia 2015

Premiery z zagranicy wg Małej Czcionki

Poniedziałek, 5 marca 2018

 

 

 

Mein kleines Vogelbuch ("Mała księga ptaków")
Katrin Wiehle, Beltz & Gelberg, 16 s. 
wiek: 3+

Od pierwszego śpiewu skowronka o poranku, po wieczorną pieśń kosa - w tej 100% naturalnej książce obrazkowej przedstawione zostały 24 rodzime gatunki ptaków i ich cechy szczególne. Przejrzyste kształty i kolory, proste teksty i najistotniejsze informacje sprawią, że książka trafi do najmłodszych czytelników i stanie się wspaniałym przewodnikiem po świecie ptaków!

Na stronie internetowej wydawnictwa (www.beltz.de/vogelbuch) zgromadzone zostały głosy wszystkich bohaterów książki.

 

 

Eins zwei drei Vampir ("Raz dwa trzy wampiry")
Nadia Bude, Peter Hammer Verlag, 20 s.
wiek: 3+

Od czasu premiery w 1999 roku, pierwsza książka obrazkowa Nadii Bude pt. "Raz dwa trzy psy" obsypana została licznymi nagrodami i awansowała do miana klasyki literatury dziecięcej. Przyszedł czas na kontynuację. Straszni bohaterowie książki maszerują trójkami. Każde trio dopełnia czwarta postać, która tworzy rym do reszty, a jednocześnie otwiera kolejną trójkę. 

Nie musimy się jednak martwić o dziecięce dusze. Szkielety, tarantule, rekiny i szerszenie są w tej książce równie straszne jak trzyletnia zjawa pukająca do naszych dni w halloweenowy wieczór.


Pompon Ours dans les bois
Benjamin Chaud, Helium, 32 s.
wiek: 3+

W lesie panuje spokój. Tata niedźwiedź rozmyśla, mama niedźwiedzica skubie szyszkę, a mały niedźwiadek nadal drzemie... Pompon strasznie się nudzi. Nikt się z nim nie bawi, nikt mu nie śpiewa, nikt nie drapie go po plecach. I nagle Pompon pęka! Po znanej polskim czytelnikom "Misiowej piosence" oraz dwóch niewydanych dotąd w Polsce kolejnych częściach serii, ponownie spotykamy się z całą misiową rodziną! Nowa przygoda, gęsta jak las, w której od szczegółów roi się jak od grzybów po deszczu, pozwala drżeć z przerażenia ...i śmiać się na cały głos!

 

Earth Verse: Haiku from the Ground Up ("Wierszem o Ziemi. Haiku od podstaw")
Sally M Walker, il. William Grill, Candlewick Press, 48 s.
wiek: 7+

Skały, skamieniałości, trzęsienia ziemi.
Siedemnaście krótkich sylab.

Naukowe haiku o Ziemi!

W wyjątkowej kombinacji haiku i impresjonistycznej, a zarazem wiernej realiom sztuki, ta jedyna w swoim rodzaju książka zachęca czytelników do żartobliwego spojrzenia na naszą planetę i zachodzące w niej procesy. Sally M. Walker opisuje liczne cuda Ziemi - skamieniałe szkielety roślin i zwierząt, wspaniałe erupcje wulkanów, niekończące się cykle hydrologiczne - za pomocą prostych, czasem metaforycznych, trzylinijkowych haiku. Profesjonalnie opracowana szata graficzna autorstwa Williama Grilla, doskonale znanego czytelnikom z dwóch, wydanych również w Polsce, książek: "Wyprawa Shackletona" i "Wilki z Nowego Meksyku", stanowi wizualne odniesienie do każdego wiersza. Walker i Grill wykorzystują swój talent, aby w prosty i przejrzysty sposób przedstawić naukowe zawiłości stojące za każdym zjawiskiem. Unikalne, artystyczne powiązanie poezji i nauki z pewnością oczaruje wszystkich czytelników zainteresowanych otaczającym nas światem.

 

Under the Canopy: Tales of Trees ("Pod baldachimem: historie drzew")
Iris Volant, il. Cynthia Alonso, Fyling Eye Books, 56 s.
wiek: 6+

Drzewa są płucami świata. Przenikają naszą historię, mity i kulturę. Każdy region i naród ma swoje opowieści o drzewach, prawdziwe lub legendarne, które pomagają nam zrozumieć siebie i piękno naturalnego świata wokół nas. Ta bogato ilustrowana książka bada znaczenie kulturowe drzew w różnych społeczeństwach. Od drzew oliwnych w Atenach, po drzewa eukaliptusowe w Australii. Poznaj miejsce drzew w historii i mitologii całego świata.

 

We're All Works of Art (Każdy z nas to dzieło sztuki)
Rose Blake, il. Mark Sperring, Pavilion Children's, 32 s. 

Nasza ciała mogą różnić się formą i kształtem, ale pomyśl, jak nudny byłby świat gdybyśmy wszyscy wyglądali tak samo! Celebrujmy inność i różnorodność dzięki tej książce, która pokazuje, że bycie innym jest czymś normalnym, a wręcz doskonałym. Podchodząc do kwestii z perspektywy sztuki, książka udowadnia na podstawie różnych stylów i nurtów, że tak jak nie ma dwóch takich samych obrazów, tak i ludzie są całkowicie niepowtarzalni. "Każdy z nas to dzieło sztuki" stanowi również ciekawy przewodnik po historii od czasów prehistorycznych po kubizm. Nastrojowy a zarazem dowcipny tekst znakomicie nadaje się do głośnego czytania.

 

Jumble Wood ("Mozaikowy las")
Helena Covell, Flying Eye Books, 32 s.
wiek: 3+

Za górami, za lasami był sobie las. Mozaika zwrotów i obrotów, wzlotów i upadków oraz niewiadomych. Każde z małych stworzonek, które w nim żyło miało coś, co czyniło je szczęśliwym. Wszyscy oprócz Pod, który zwyczajnie nie może go znaleźć. Zirytowany i smutny Pod wyrusza w poszukiwaniu swojego szczęścia, tylko po to, by znaleźć je wśród przyjaciół, których spotyka po drodze.

* Zamieszczone opisy książek oraz zdjęcia pochodzą z materiałów wydawców. Tłumaczenie: Mała czcionka. 

« wróć na stronę listy artykułów

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Mały atlas motyli
 • Lato Adeli
 • Amelia i Kuba
 • Kobiety
 • maly atlas ptakow