Ostatnio dodane

Biały słoń - Wesoła gromadka

Wtorek, 16 stycznia 2018

Różowi chłopcy, niebieskie dziewczynki

Niedziela, 7 stycznia 2018

Przegląd nagród według Małej Czcionki

Czwartek, 4 stycznia 2018

Pokaż mi swoją książkę, a powiem ci, jakiej płci jesteś

Środa, 3 stycznia 2018

Pora na ilustratora - cz. 12 - Ewa Poklewska-Koziełło

Środa, 13 grudnia 2017

 

Ostatnio komentowane

Klasycy przedwojennej ilustracji

Wtorek, 21 lipca 2015

Gdzie szukać aplikacji dla dzieci?

Piątek, 9 października 2015

Najważniejsze nagrody w dziedzinie: książka dla dzieci i młodzieży

Wtorek, 5 kwietnia 2016

Nowe szaty Andersena

Środa, 1 kwietnia 2015

Komiksowa podróż Shauna Tana

Piątek, 9 stycznia 2015

Spotkanie, czyli Brave Kids w Puszczykowie

Piątek, 5 maja 2017

 

 

 

Anna Mieszała, Spotkanie, czyli Brave Kids w Puszczykowie, [w:] "Ryms" nr 29, s. 4-5, wiosna 2017.

 

Drogi "Rymsie", miało być o książkach, prawda? Pozwól jednak, że zacznę od opowieści o tytułowym spotkaniu, a właściwie spotkaniach, których byłam świadkiem, współorganizując „najpiękniejszy projekt świata”, jak zwykliśmy o nim mówić, czyli międzynarodowy program edukacyjny Brave Kids* w Puszczykowie. Dzieci, które uczestniczyły w tym wydarzeniu, przyjeżdżały do naszego małego miasta z całego świata – m.in. z Maroka, Brazylii, Indii, Estonii, Ukrainy, Zimbabwe. Dzieliło je niemal wszystko – granice, religia, język, kultura i obyczaje, status materialny, poziom edukacji – cały wachlarz różnic, który trudno utrzymać w dłoni. Łączyło na pewno jedno: wszystkie były młodymi artystami, którzy na kilkanaście dni stawali się dumnymi ambasadorami swoich kultur gdzieś na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Dzieciaki nie mieszkały w hotelu czy internacie, ale przez dwa tygodnie korzystały z gościny miejscowych rodzin. Te zapraszały do swojego domu, do wspólnego stołu, młodego człowieka często z diametralnie różnej kultury, mającego inne przyzwyczajenia, potrzeby, czasem odmiennie rozumiejącego szczęście czy bezpieczeństwo. Zarówno dzieci, jak i goszczące je rodziny z entuzjazmem i podnieceniem wyczekiwały spotkania. I wtedy tam, gdzie nie było doświadczenia, pojawiał się strach.

Część obaw udawało mi się rozwiać, na wiele pytań odpowiedzieć, ale reszta musiała poczekać do spotkania. Dopiero wtedy wszystko stawało się jasne, a właściwie stawało na głowie! Bo nie da się człowieka wsadzić w żadne ramy, nie da się go „zaplanować”. Nawet, gdy wydaje nam się, że wszystko przewidzieliśmy, okazuje się, że polskie lato jest nieznośnie gorące dla chłopaka z Zimbabwe, a dziewczynki z Syberii marzną, kanapki z Nutellą są, owszem, smaczne, ale plasterek szynki do tego – to dopiero rarytas. Możliwość obserwowania, jak przebiegają te spotkania, jaką mają dynamikę, jakie są punkty wspólne i rozdzielne, stanowi dla mnie jedno z ważniejszych doświadczeń międzyludzkich. I właśnie umożliwienie spotkania z nieznanym (czymkolwiek miałoby ono być) stało się dla mnie punktem wyjścia przy kolejnych działaniach kierowanych do dzieci i młodzieży. Bohaterowie i bohaterki puszczykowskich spotkań, często burzliwych i wcale nie bezproblemowych, tworzyli przez parę tygodni wspólnotę, małą rodzinę razem z konkretnym człowiekiem. Dali sobie szansę na wsłuchanie się w indywidualną opowieść Abdelhadiego, Markety, Larsona czy Suhani, a nie w tę uogólnioną, gdzie są „wszyscy”, „zawsze” lub „nigdy”. (...)

 

* Brave Kids to projekt edukacyjny organizowany od 2009 roku przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” we Wrocławiu, www.bravekids.eu

 

Anna Mieszała - koordynatorka puszczykowskich edycji Brave Kids, w Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w Poznaniu odpowiedzialna za program zajęć z obszaru wielokulturowości i międzykulturowości, absolwentka pomocy humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim; nade wszystko matka fajnej córki.

Cały tekst przeczytacie w 29. "Rymsie".

« wróć na stronę listy artykułów

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • ksiazka za dyche
 • zbuntowany elektron
 • ryms w empikach
 • maly atlas ptakow
 • Przed twoimi urodzinami
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • liczby i kolory
 • Arctic