Ostatnio dodane

Wytłumacz mi: jędrne czy zwięzłe ciało?

Niedziela, 19 listopada 2017

Pora na ilustratora - cz. 11 - Joanna Concejo

Poniedziałek, 13 listopada 2017

Books, Bücher, Libros, Livres - premiery z zagranicy - X 2017

Poniedziałek, 6 listopada 2017

Relacja Urszuli Morgi z 12. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów

Wtorek, 31 października 2017

Biały słoń, a może tygrys?

Czwartek, 19 października 2017

 

Ostatnio komentowane

Klasycy przedwojennej ilustracji

Wtorek, 21 lipca 2015

Gdzie szukać aplikacji dla dzieci?

Piątek, 9 października 2015

Najważniejsze nagrody w dziedzinie: książka dla dzieci i młodzieży

Wtorek, 5 kwietnia 2016

Nowe szaty Andersena

Środa, 1 kwietnia 2015

Komiksowa podróż Shauna Tana

Piątek, 9 stycznia 2015

Rozmawiamy z autorkami o "Popatrz w niebo"

Wtorek, 14 marca 2017

 

 

 

 

O projekcie "Popatrz w niebo", który wygrał konkurs Instytutu Książki TRZY/MAM/KSIĄŻKI (1. edycję), a wydał go Muchomor, rozmawiamy z autorkami książek - Joanną Gębal i Moniką Zborowską.

 

 

RYMS: „Popatrz w niebo” to efekt ogólnopolskiego konkursu na projekt trzech książek dla dzieci w wieku 0-3 lata. Każda grupa wiekowa (1, 2, 3, lata) to milowy krok w rozwoju dziecka, inny rodzaj percepcji, inny etap rozwoju. Musiałyście się jakoś specjalnie przygotować do tego projektu? Czy wystarczyły własne doświadczenia i obserwacje rynku książki dziecięcej?

 Joanna Gębal, Monika Zborowska: Niezależnie od tego, czy mówmy o dziecku rocznym, dwuletnim, czy trzylatku, mamy do czynienia z odbiorcą bardzo wymagającym, bo dopiero dąży do postrzegania świata takim, jaki my znamy już od wielu lat. Żeby zrozumieć potrzeby dziecka, znajdującego się na etapie tak dynamicznego rozwoju zmysłowego, a następnie znaleźć motyw i język plastyczny, który będzie spójny dla trzech książek, szukałyśmy odpowiednich informacji jeszcze przed rozpoczęciem działań projektowych. Przygotowania do tworzenia serii zaczęłyśmy od szukania wiadomości w sieci i publikacjach psychologicznych, dotyczących rozwoju dziecka, oraz rozmów z rodzicami na temat tego, co najbardziej skupia uwagę ich dzieci. Także później, w trakcie tworzenia rozkładówek, starałyśmy się konfrontować poszczególne kadry z małymi odbiorcami, by na podstawie ich reakcji mieć pewność, że idziemy w dobrym kierunku.

 

RYMS: Książka obrazkowa - macie swój przepis?


Joanna Gębal, Monika Zborowska: Pierwszy składnik dobrego picturebooka to czytelna narracja tworzona poprzez obraz – taka, która pozwoli dziecku na samodzielne odczytanie sensu historii. Jednocześnie ilustracje powinny być pretekstem do rozmowy rodzica z dzieckiem, rozwoju ich wspólnej relacji. Tekst, jeśli się pojawia, można potraktować jako wskazówkę  jak zacząć opowieść, dalej prowadzi nas obraz i to, co na jego podstawie dorosły dziecku lub dziecko dorosłemu są w stanie dopowiedzieć. Kolejny ważny dla nas składnik to forma, dostosowana do percepcji dziecka, lecz nie infantylna, przemycająca wartości artystyczne do jego życia od najmłodszych lat.  Praca nad serią trzech książek dla najmłodszych pozwoliła nam na różnorodne podejście do tematu książki obrazkowej: od abstrakcyjnej, kontrastowej układanki, poprzez graficzne przedstawienie elementów świata przyrody oraz przymiotników, którymi można je opisać, aż po rytmiczną  narrację obrazem.

RYMS: Jakie plany twórcze, czy szykują się kolejne picturebooki?


Joanna Gębal, Monika Zborowska: Zarówno praca nad książką, jak i późniejsze doświadczenia, takie jak warsztaty tematyczne z dziećmi, dostarczyły nam wielu inspiracji na kolejne publikacje. Zrodziło się kilka pomysłów na materiały nie tylko dla najmłodszych, ale też starszych dzieci. W przygotowaniu jest historia o problemach mieszkaniowych ślimaków bez skorup oraz artystyczny atlas anatomiczny. Stale szukamy interesujących motywów i z niecierpliwością czekamy na kolejne okazje pracy nad książką.

Zapisz

Zapisz

« wróć na stronę listy artykułów

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Jano i Wito baner
 • maly atlas ptakow
 • zbuntowany elektron
 • liczby i kolory
 • Przed twoimi urodzinami
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ksiazka za dyche