Ostatnio dodane

Samouk spod Mościsk

Poniedziałek, 13 maja 2019

Wywrotowy komiks

Wtorek, 30 kwietnia 2019

Czeskie nowości - odsłona trzecia

Wtorek, 16 kwietnia 2019

Mała Czcionka poleca...

Czwartek, 11 kwietnia 2019

Czeskie nowości - odsłona druga, z lekkim poślizgiem, ale jest :)

Niedziela, 10 marca 2019

 

Ostatnio komentowane

Klasycy przedwojennej ilustracji

Wtorek, 21 lipca 2015

Gdzie szukać aplikacji dla dzieci?

Piątek, 9 października 2015

Najważniejsze nagrody w dziedzinie: książka dla dzieci i młodzieży

Wtorek, 5 kwietnia 2016

Nowe szaty Andersena

Środa, 1 kwietnia 2015

Komiksowa podróż Shauna Tana

Piątek, 9 stycznia 2015

Christine Nöstlinger - zły wychowawca godny polecenia

Środa, 19 czerwca 2013

Krystyna Kornas, Christine Nöstlinger – zły wychowawca godny polecenia, [w:] "Ryms" nr 20, lato 2013.

 

"Zły wychowawca godny polecenia" – taką rekomendację wystawiło Christine Nöstlinger jury Astrid Lindgren Memorial Award, przyznając jej prestiżową nagrodę ALMA za walory artystyczne twórczości i promowanie praw dziecka. Dlaczego zły? Zły – to oczywiście ironia, bo co w tym złego, że ktoś jest niepokorny? Że uczy myśleć na własny rachunek, zadawać niewygodne pytania i – kiedy trzeba – się stawiać? W centrum pisarstwa Nöstlinger jest dziecko, jego uczucia i potrzeby, nie ma autorytetów z urzędu. W tym przypomina Astrid Lindgren.

Ikona literatury dla dzieci i młodzieży niemieckiego obszaru językowego, urodzona w Wiedniu w 1936 roku, w Polsce nie jest szeroko znana. Przyznaje, że w dzieciństwie była gniewna i dzika. Chciała zostać malarką, studiowała grafikę, pracowała jako dziennikarka. Dwukrotnie zamężna, ma po córce z każdego małżeństwa. O córkach mówi, że się bardzo udały, choć wychowywane w duchu antyautorytarnym. Książki dla dzieci zaczęła pisać w latach siedemdziesiątych, kiedy siedziała w domu i nie pracowała zawodowo. O rzeczach trudnych opowiada zwodniczo lekkim, ironicznym tonem. Nöstlinger jest bowiem mistrzynią buńczucznego humoru i ironii. Charakterystyka jej twórczości (ma na koncie ponad sto książek i wciąż pisze) mogłaby wypełnić karty opasłego tomu. Lista nagród i wyróżnień, które dostała (dwie najbardziej prestiżowe: nagroda ALMA i medal Hansa Christiana Andersena), jest długa.

W książkach Nöstlinger dzieci – nie ryby, głos mają, mówią, co myślą, są niezależne, czasami wręcz pyskate i krnąbrne. Choć to nie aniołki, nierzadko wykazują się większym rozsądkiem i empatią niż ich rodzice i nauczyciele. Odmawiają udziału w grach dorosłych – manipulacji i obłudzie. Ale bywają też bite, dyskryminowane, samotne, strachliwe. Nöstlinger zapytana o to, czy dziś dzieci są inne niż czterdzieści lat temu, odpowiada, że nie: mają podobne problemy w rodzinie i szkole, no i problemy sercowe. Choć dzisiaj wzrasta liczba rodziców samotnie wychowujących dzieci, nie znaczy to, że kiedyś było różowo. (...)

C.d artykułu znajdziecie w nowym 20. numerze kwartalnika "Ryms" (w sprzedaży od lipca)
Fot. internet

Krystyna Kornas - absolwentka Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała jako lektor-nauczyciel akademicki w Niemczech, Krakowie, obecnie pracuje w Gdańsku. W 2011 roku otrzymała II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Translatorskim z Literatur Niemieckojęzycznych: Austriackiej i Szwajcarskiej, organizowanym przez Oddział Łódzki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Znane w Polsce książki Ch. Nöstlinger to m.in. "Konrad, chłopiec z puszki", "Gwiżdżemy na króla ogóra", "Mały Duszek Wierciuszek", "Nowy mąż dla mamy", "Gdzie jest lIse?" i inne.

« wróć na stronę listy artykułów

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Lato Adeli