Będziesz nową, dojrzałą wersją samej siebie... (o poradnikach dla dziewcząt)

Środa, 23 czerwca 2010

Przekazywaniem wzorców zajmują się dom, szkoła, ale także teksty kultury, m.in. literatura. O tym, jaka powinna być idealna kobieta, dziewczyna dowiaduje się już w okresie dojrzewania. A istotnym narzędziem kształtowania zachowań dziewcząt są poradniki.

więcej »

Przyroda jest przygodą {kilka słów o afirmacji przyrody w "Fikusie" Wandy Mycielskiej}

Piątek, 11 czerwca 2010

Mycielska wciąż się odwołuje do zmysłów, jej przyrodę łapczywie się chłonie: „Patrzę dookoła i wącham moją piękną trąbą” – mówi Fikus. Przyroda sama w sobie jest wartością, pięknem. Można (należy) kontemplować ją jak piękny obraz, studiować jak sztukę.

więcej »

Magia bez źródeł

Wtorek, 8 czerwca 2010

Cykl o Harrym Potterze stał się w ostatnich latach fenomenem na skalę światową. Zasługa to niewątpliwie bardzo sprawnie przeprowadzanych kampanii promocyjnych. „Harrypotteromania” nie ominęła także Polski...

więcej »

Wszystkie pogłoski o śmierci książki dla młodych są... przesadzone

Środa, 26 maja 2010

"Wszystkie pogłoski o śmierci książki dla młodych są... przesadzone" - tak dr Michał Zając zatytułował swoje wystąpienie podczas dyskusji, którą zorganizowała PS IBBY na 55. MTK w Warszawie. Oto nasza relacja.

więcej »

Wpływ literatury na rozwój empatii i postaw prospołecznych u młodego czytelnika

Środa, 19 maja 2010

Warto wykorzystywać pierwsze zainteresowanie dziecka książką i wybierać dla niego także emocjonujące teksty, w których odnajdzie proste historie podobne do sytuacji z jego życia, w których małych bohaterów spotykają przygody wzbudzające smutek czy obawę.

więcej »

O wilkołaku, dziewczynce i staruszce (ciało i pożądanie w pewnej powieści dla młodzieży)

Poniedziałek, 10 maja 2010

Nie ma jednoznacznej i oczywistej odpowiedzi na pytanie, dlaczego pisarze jak ognia unikają wszelakich skojarzeń z cielesnością. Proponuję przyjrzeć się jednej z niewielu powieści, które próbują zmierzyć się z tą trudną tematyką.

więcej »

Dziecko i śmierć

Poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Wydaje się, że istnieje dziś zgoda na obecność śmierci w literaturze dziecięcej. Literatura ta (...) znalazła się na takim etapie, że jest w niej miejsce na niemal wszystkie problemy człowieczeństwa...

więcej »

Fantastyka nastolatki w PRL-u

Środa, 7 kwietnia 2010

Polska literatura science fiction, którą jako dzieci i nastolatkowie w latach 80. pochłaniali dzisiejsi trzydziestoparolatkowie, była skrajnie uboga. Była twórczość Peteckiego, cykl o przygodach Tapatików Tomaszewskiej, pojedyncze książki Szklarskiego...

więcej »

Prawdziwe historie bywają lepsze niż bajki

Piątek, 19 marca 2010

Opowiedzenie dzieciom o wojnie i o Afryce to nie lada wyzwanie. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. O tym, jak pracował nad swoimi książkami opowiada Łukasz Wierzbicki, autor „Afryki Kazika” i „Dziadka i niedźwiadka”.

więcej »

Astrid Lindgren album rodzinny

Piątek, 12 marca 2010

„Dobra książka powinna być jak szczupak. Spiczasty i ostry pysk, potem część jadalna, a na końcu zwinny ogon” – mawiała Astrid Lindgren. Album "Portrety Astrid Lindgren" to król wśród szczupaków.

więcej »

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble