Humor w książkach dla dzieci - relacja z 5. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów

Czwartek, 25 listopada 2010

Spotkania, jak zawsze ciekawe, były okazją do bliższego zapoznania się z twórczością polskich i zagranicznych ilustratorów. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, w jak różny sposób ilustratorzy rozumieją swój zawód - relacjonuje Aneta Bohaczewska-Petryna

więcej »

Nie padajmy na kolana! Kilka uwag o naszych narodowych wadach

Poniedziałek, 22 listopada 2010

W Polsce pani w kiosku warczy, pan w warzywniaku nie odpowiada „dzień dobry”, do człowieka, który się przewrócił, podejdzie dopiero piętnasta osoba... A dziecko, siłą rzeczy, nasiąka ową narodową frustracją - pisze Eliza Piotrowska.

więcej »

Kto ty jesteś? Polak mały...

Piątek, 29 października 2010

Opowiedzieć o patriotycznych wątkach w literaturze dziecięcej krótko i atrakcyjnie to zadanie karkołomne i banalne zarazem. Trudność sprawia obszerny materiał literacki, obejmujący burzliwie zmieniającą się historię... - pisze Monika Graban-Pomirska.

więcej »

Asceza i rokoko (rozmowa z Ignacym Czwartosem)

Piątek, 8 października 2010

Ze mną jest tak, że albo milczę, albo gadam. Chyba to wynika z mojego usposobienia. W malarstwie jestem powściągliwy, niemal ascetyczny, w rysunkach natomiast odwrotnie - "gadatliwie-rokokowy". Coś na zasadzie przeciwieństw - mówi Ignacy Czwartos.

więcej »

Grażka Lange w krainie książek - część I

Poniedziałek, 13 września 2010

Książki to przedmioty niezwykłe. Zawsze mnie fascynowały. Teksty oczywiście też, ale książki… Książki to była rzeczywistość złożona o parę poziomów bardziej niż tekst - twierdzi Grażka Lange, graficzka i ilustratorka.

więcej »

Dlaczego czytelnicy kochają fantastykę?

Czwartek, 2 września 2010

Fantastyka jest znaczącym trendem w literaturze popularnej. Oczywiście powstają należące do fantastyki teksty ciekawe i wybitne, wychodzące poza popkulturową koleinę. Zasadniczo jednak fantastyka to literatura masowa, mocno skonwencjonalizowana...

więcej »

Flagowe okręty Północy. O książce obrazkowej w Skandynawii

Poniedziałek, 30 sierpnia 2010

Panuje powszechna opinia, że w Skandynawii książka obrazkowa zajmuje dziś centralną pozycję na rynku literatury dziecięcej i ma wysokie notowania również w innych krajach - pisze Hanna Dymel-Trzebiatowska.

więcej »

Humor w amerykańskich książkach dla dzieci

Piątek, 13 sierpnia 2010

Humor w książkach rewelacyjnie rozwija język dzieci, jest magnesem do czytania, a czasem urozmaica (no dobrze, momentami utrudnia) życie rodziców - pisze Agnieszka Meyer i przytacza mnóstwo tytułów zabawnych amerykańskich książek.

więcej »

Najważniejsza jest empatia (rozmowa z Marjolijn Hof)

Wtorek, 20 lipca 2010

O kimkolwiek piszę, uważam, że powinnam wejść w jego buty, poczuć, jak to jest być w jego skórze. Utożsamiam się z tą osobą i wiem, jaki będzie bieg wydarzeń, bo on ma swoją logikę - mówi Marjolijn Hof, autorka "Małej szansy".

więcej »

Nie mam oporów, żeby pisać dla młodzieży (rozmowa z Rafałem Kosikiem)

Czwartek, 15 lipca 2010

Mojej powieści konserwatywna krytyka zarzucała, że jest zbyt kolorowa, sprzedawana jak chipsy, a jeśli chodzi o treść – że przypomina wideoklip, czyli nie ma w niej opisów przyrody na trzy strony. Wydaje mi się, że tak musi wyglądać współczesna powieść.

więcej »

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • jajo
 • maly atlas ptakow
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • OKO
 • zbuntowany elektron
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • prosiaczek
 • ksiazka za dyche